Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Ten dům už sem nepatří (10 let a ukončení činnosti Karlin studios)

Do 6.3.2016 bude v Karlin Studios, Křižíkova 34, Praha 8, přístupná skupinová výstava Ten dům už sem nepatří (k 10 letům a ukončení činnosti Karlin studios).

Umělci: Vasil Artamonov–Alexey Klyuykov, Jiří David, Patricie Fexová, Pavla Gajdošíková, Ivars Gravlejs, Eva Koťátková, Jan Krtička, Dominik Lang, Marek Meduna, Alice Nikitinová, Markéta Othová, Petra Pětiletá, Daniel Pitín, Katarzyna Przezwańska, Milan Salák, Tereza Severová, Matěj Smetana, Sláva Sobotovičová, Vít Soukup, Pavel Sterec, Václav Stratil, Jan Šerých, Viktor Vejvoda, Lenka Vítková, Ivan Vosecký, Dušan Zahoranský.

Výstavní prostor Karlin Studios má své místo v pražském kulturním prostředí již deset let. Poněkud pitoreskně působící objekt, který je fragmentem bývalého továrního areálu ČKD ve svém nitru hostil od konce roku 2005 více než stovku sólových, kurátorských či skupinových výstav, prezentujících tvorbu celé řady současných českých i zahraničních umělců. V době svého vzniku se jednalo o jednu z mála podobně rozsáhlých prostor sloužících galerijnímu provozu. Vedle zmíněné galerie objekt postupně paralelně hostil i několik dalších galerijních projektů (Galerie Behémót, Galerie Entrance, Galerie K.ART.ON a Galerie KIV) a především obsahuje i rozsáhlé prostory uměleckých ateliérů. Projekt je svým provozem spojen s Galerií Futura, nicméně podoba jeho výstavního programu se vždy nesla ve specifickém duchu. Jeho umístění v pro developery zajímavé zóně Karlína vlastně stálo i na počátku jeho vzniku, kdy byl tehdejším developerským majitelem dočasně poskytnut kulturním účelům. Po deseti letech se však historie tohoto objektu naplnila. Rozvoj investičních záměrů v jeho okolí, spolu s postupnou proměnou celé čtvrti na kancelářskou zónu dospěl do okamžiku, kdy tomuto rozvoji musí ustoupit i on. S geniem loci starého industriálního předměstí Karlína spojený objekt musí jako poslední ustoupit sterilnímu de-lokalizovanému prostředí kancelářských budov. Již cestou do galerie přes uličku mezi novými objekty člověku může přijít na mysl ona myšlenka, že ten dům už sem nepatří.

Tento výstavní projekt se ohlíží za historií Karlin Studios. Není a ani nemůže být objektivním a spravedlivým posouzením jejich historie. Je spíše na základě dialogu tří kurátorů složenou asambláží vzpomínek, reprezentující dle nich výrazné momenty v jeho provozu. Sestava prezentovaných uměleckých děl pochází z v prostoru proběhlých výstav a realizací. Každý z autorů výstavy se v různých obdobích podílel na kurátorském vedení Karlin Studios, či zde realizoval své autorské nebo kurátorské projekty. Výsledek je stejně nevyvážený jako lidská paměť či spravedlivost diskurzů jimiž nahlížíme na historii. Řada prací je zde reflektována i díky jejich přímé vazbě na daný prostor, díky nimž si je můžeme připomenout v autentickém kontextu, než budou odsouzena jen do role vizuální či textové archivní informace. Formát materializované vzpomínky, který tato výstava získala, staví do podobné role i objekt který ji hostí. Užijte si výstavu v domě který se stal vzpomínkou na sebe sama, který sem již nepatří a je heterotopním místem mezi minulostí a současností.

Kurátoři: Milan Sálak, Viktor Čech, Caroline KrzysztonFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Ten dům už sem nepatří (10 let a ukončení činnosti Karlin studios)