Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Tadeáš Kotrba: Spáleniště

3. 6.-30. 8. / Galerie výklady AXA / Malba

Do 30.8.2020 bude ve Výkladech AXA (ve vstupní pasáži hotelu AXA), Na Poříčí 40, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava Tadeáše Kotrby: Spáleniště.

Text kurátorky Ivy Mladičové:

Výstavu pro Výklady AXA Tadeáš Kotrba pojal jako metaforu mnohovrstvé časoprostorové situace, prostřednictvím které čteme fragmenty osudu a necháváme volnost naší představivosti, abychom se mohli této složitosti mentálně přiblížit a pocitem ji zakusit. Promyšlená posloupnost obrazů v obrazech, inteligentní způsob zacházení s obrazem-objektem jako narativní formou, souběžné prolínání malířského a grafického výrazu, navzájem se překrývající vrstvy minulého a budoucího, civilního i nadpozemského poutají naši pozornost v syntetické intenzitě. Vnímáme rovinu osobní, rozpoznáváme čitelný příběh, hned ale vstupujeme do abstraktní krajiny, prostoru imaginativního. Postavy lidské se setkávají s bytostmi světů nám neviditelných, které přitom ale nějakým způsobem důvěrně známe. Autor nesoucí dítě v náručí, jinde ale zase on sám v roli dítěte na zádech dlouhovlasé ženy – neseni koněm do prostoru za obrazem, osamocená figura tváří v tvář temnotě šumavských lesů, anděl rozhrnující nebeskou oponu do modravé svěžesti. Putování, navazování, zastavení, vyčkávání, překračování hranic, zdolávání překážek, vstupování do kvalitativně jiných míst a prostorů. Jsme svědky hlubokého psychického ponoru a zvědomování „vzpomínek zpola porušených“. Čím více nabízíme svou imaginaci, abychom se mohli přiblížit, tím více se sami sobě ztrácíme, ocitnuti napospas. Jsme neseni daleko a „v dlouhý příběh doufáme“.

Tadeáš Kotrba (nar. 1986) studoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Uherském Hradišti (2002–2006) a v letech 2006–2012 absolvoval Akademii výtvarných umění v Praze (ateliér Grafika I, J. Lindovský, 2006–2009; ateliér hostujícího pedagoga, J. Merta, 2009–2010; ateliér Malba III, M. Rittstein, 2010–2012), v roce 2011 uskutečnil stáž na Central Saint Martins College of Art and Design v Londýně. Od roku 2010 se konala řada jeho samostatných výstav, např.: Stopy, Galerie výtvarného umění, Náchod, 2012; Schvácen kráčel jsem tmavými houštinami, The Chemistry Gallery, Praha, 2015; Úlomky zbylé exotičnosti, Industrial Gallery, Ostrava, 2015; Vzpomínky zpola porušené, GASK, Kutná Hora, 2015; Okolo nohy Nia, Galerie Půda, Jihlava, 2016; Nad prachem barva, Galerie Photogether, Zlín, 2017; Vědět odkud přicházíš (s V. Durovou), Galerie Prám, Praha, 2017; Tři principy, Dům umění, Brno, 2017; V dlouhý příběh doufáme, Galerie svatého Havla, Mladá Boleslav, 2018; Přes úkryty druhých, Galerie Via Art, Praha, 2018; Family Demons, Galerie města Třince, 2019; Jak daleko tě můžu nést, 3. Etáž, Rožnov pod Radhoštěm, 2019.

Všechny fotky z výstavy i vernisáže: PetrFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Tadeáš Kotrba: Spáleniště