Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž: Světové události Jana Šibíka

Do 2.4.2016 bude v galerii Českého centra, Rytířská 31, Praha 1, přístupná krásná a rozsáhlá výstava Světové události Jana Šibíka.

Retrospektivní výstava fotoreportéra Jana Šibíka, který pravidelně navštěvuje ohniska konfliktů a humanitárních katastrof.

Soubor obsahuje 80 velkoformátových fotografií pořízených za posledních 25 let. Výstava se skládá z fotografií zobrazující svědectví z humanitárních katastrof devadesátých let, jako byl hladomor v Súdánu, Somálsku a Etiopii, válečné konflikty ve Rwandě, Čečensku, JAR, Kosovu, Albánii, Palestině, zemětřesení v Turecku, masakry v Sieře Leone, ale také události novější, kterými jsou ničivé vlny tsunami, války v Iráku, Afghánistánu a Libérii, bída v utečeneckých táborech v Angole, zemětřesení na Haiti nebo krize na východní Ukrajině.

Koncept výstavy navazuje na úspěšný projekt s názvem Ďábel v nás, pro účely zahraniční prezentace je však zcela mimořádně obohacen o 13 fotografií doposud nikde nezveřejněných, které zachycují současný exodus uprchlíků do Evropy. Celý soubor fotografií posléze poputuje z Prahy do Berlína, Vatikánu, či Istanbulu. Prezentace v posledních dvou uvedených destinacích vznikla ve spolupráci se zastupitelskými úřady.

Jan Šibík (*1963 v Praze) je jeden z nejvýznamnějších současných reportážních fotografů, držitel řady prestižních ocenění a porotce řady významných mezinárodních fotografických soutěží. V soutěži WORLD PRESS PHOTO se umístil na třetím místě v kategorii Sportovní příběhy. V soutěži CZECH PRESS PHOTO, určené českým a slovenským fotografům, získal v různých kategoriích celkem čtyřicet pět ocenění, z toho dvakrát hlavní cenu. Třikrát byl oceněn v soutěži Fuji Press Photographer. Dvakrát získal hlavní cenu na mezinárodní soutěži fotografických kalendářů Golden Prisma Award. Jan Šibík je také laureátem Ceny 1. června, kterou uděluje město Plzeň za šíření myšlenek demokracie a obhajobu lidských práv. V roce 2000 zorganizoval humanitární akci „Podejte ruce dětem ze Sierry Leone“, během které se podařilo vybrat pro postižené děti 1 100 000 korun, v roce 2005 uspořádal humanitární akci „Chci ještě žít!“ na pomoc nemocným AIDS v ukrajinské Oděse, která přinesla 1 000 000 Kč. Fotograf vydal doposud tři fotografické publikace: Kdyby všechny slzy světa (1997), Ďábel v nás (2001) a knihu Stories (2006), která mapuje Šibíkovu práci v letech 2001–2005.

Výstavu pořádají Česká centra ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí a v rámci letošního ročníku festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět.

http://prague.czechcentres.cz/novinky/svetove-udalosti-jana-sibika2/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž: Světové události Jana Šibíka