Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Stéphane Corbet: Krajina značek

18. 10.-18. 11. / Francouzský Institut / Fotografie

Do 18.11.2017 bude v Galerii 35 Francouzského Institutu, Štěpánská 35, Praha 1, přístupná výstava Stéphane Corbet: Krajina značek.

Autorem velkoformátových fotografií je Stéphane Corbet, Francouz, který žije v České republice už 15 let. Focení turistických značek se věnuje intenzivně dva roky. „Jedná se o náhodná, umělecká a dočasná díla, která budou postupně vymazána, zničena přírodními události, lidskými nebo zvířecími zásahy. A byla by škoda neodhalit jejich ohromující krásu.“
Corbet nabízí na turistické značky trochu jiný pohled. Když se na jeho rozměrné fotky díváme z určité vzdálenosti, vedle konkrétního výrazu získávají i výraz abstraktní. Podle autora jsou značky jedním z projevů českého kulturního dědictví, který přispívá ke zdraví, relaxaci a pomáhá upevňovat vztahy mezi lidmi. „Na západě něco takového příliš nenajdete,“ podotýká Corbet. S fotoaparátem na cestách se cítí nejlépe sám, bez lidí. „Někdy mám pocit, že mě považují za blázna,“ dodává s úsměvem.
Autor chce výstavou vzdát hold také těm, kteří se o turistické značky starají. Pro Klub českých turistů pracuje přes 2 000 dobrovolných „značkařů“. Turistické značení najdeme leckde v Evropě, ale Česká republika je krajinou značek skutečně zaslíbenou. Jejich hustota a systém je unikátní, budovaný déle než jedno a čtvrt století. V celé zemi je kolem milionu turistických značek na zhruba 42 000 km tras. Ta první byla vyznačena v roce 1889 a vedla ze Štěchovic na Svatojánské proudy. Rok před tím byl založen Klub českých turistů, který je partnerem výstavy.
Výstava je již druhou přehlídkou Corbetovy tvorby. První se konala letos v dubnu na zámku ve Žďáru nad Sázavou. 



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Stéphane Corbet: Krajina značek