Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Stefanie Hintersteiner: Close enough

2. 5.-30. 6. / Hidden Gallery / Malba

Do 30. 6. 2023 najdete v Hidden gallery, Bořivojova 106, Praha 3, velmi zajímavou výstavu obrazů Stefanie Hintersteiner: Close enough.

Třetí výstava ze série Close Enough v HIDDEN. Přivítejte Stefanii Hintersteiner , talentovanou absolventku Akademie výtvarných umění ve Vídni.
Na mých obrazech se přes plátna pachtí velké čmáranice. Opakovaně použitelná gesta a letmé tahy se dělí o prostor se zvětšenými, téměř monolitickými detaily. Nejednoznačnost a otevřenost děl vybízí k soustředění na poezii obrazů.
Základní otázkou všech je, jak převést kresbu do malby. Sítotisk vnímám jako spojnici, most mezi těmito dvěma médii. Stroje, které používám, za sebou zanechávají vlastní stopy a artefakty, které se pak vpisují do díla: kopírka přidává značky, mění velikost obrazů, sítotisk ovlivňuje tištěný obraz v závislosti na hustotě jeho ok.
Můj pracovní postup je vždy analytický: zvětšuji, filtruji, prosívám, rozebírám a znovu skládám. Formát určuje materiál.
Energie obsažená v linii je destilována a reprodukovatelná. Každý sítotisk, při němž používám velké síto, vyžaduje sílu, kterou musím opakovaně použít. Proto je sítotisk, ačkoli je často vnímán jako mechanický, velmi tělesný proces.
Během tisku znovu vstupuji do procesu jako rozhodující osoba. Kumulace stop je patrná i v materialitě plátna. Látka je rozeznatelná
skrze jeho vazbu i roztřepené okraje. Původní obdélník plátna je narušen nanesením několika vrstev barvy. I zde je proces vepsán přímo do materiálu, který se deformuje a neposkytuje pouze základ obsahu, ale stává se jeho součástí.
 


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Stefanie Hintersteiner: Close enough