Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž StartPoint Prize 2016

Do 11.12.2016 bude ve Veletržním paláci Národní Galerie, Dukelských hrdinů 47, Praha 7, přístupná zajímavá výstava StartPoint Prize 2016.

Během čtrnácti let své existence se cena StartPoint rozrostla z původně národní přehlídky diplomových prací místních uměleckých škol v rozsáhlý evropský projekt sledující nastupující umělecké talenty. I letos si dali členové kurátorského týmu spolu s dalšími lokálními experty a zástupci škol za cíl zmapovat diplomové práce na 34 uměleckých školách v 16 evropských zemích. Na každé škole pak vybírají jednu práci, která je zveřejněna na webových stránkách projektu:www.startpointprize.eu. Všechny tyto práce pak procházejí dalším kurátorským výběrem až k finální výstavě a doprovodnému katalogu, jenž představuje kolem 20 nejvýraznějších nastupujících evropských umělců. Všichni vystavující umělci jsou osobně pozváni na instalaci a zahájení výstavy s bohatým doprovodným programem.

Kromě výstavy doprovázené katalogem a webovými stránkami spočívá význam StartPointu především v setkávání nadějných umělců a odborníků napříč zeměmi, tradicemi a žánry, které mohou jim i divákům přinést nové možnosti srovnání. Toto sbližování se snaží dále rozvíjet i residenční program STARTED pro celkového vítěze, ale i pro oceněné finalisty.

V den vernisáže hlavní výstavy vybere porota držitele hlavní ceny a také několika čestných uznání. Odměnou pro všechny oceněné je měsíční rezidence v Praze či Berlíně během následujícího roku spojená s výstavou. Držitel hlavní ceny má navíc možnost realizovat vydání autorského katalogu či speciálního projektu.

Od roku 2015 spolupracuje StartPoint s Národní galerií v Praze, která hostí finální výstavu ve Veletržním paláci. Další výběrové výstavy se odehrávají po celé Evropě (Bukurešť, Amsterdam aj.). Cena StartPoint je podporována Ministerstvem kultury České republiky, Hlavním městem Praha a mnoha dalšími lokálními partnery. Residenční program STARTED je realizován ve spolupráci s Künstlerhaus Bethanien, Berlin.

Kurátorský tým 2016: Pavel Vančát, kurátor projektu / Marcel Fišer, ředitel GAVU – Galerie výtvarného umění v Chebu, manažer projektu / Radek Váňa, kurátor, Amsterdam / Lucia Gavulová, Slovenská národná galéria, Bratislava

Mezinárodní porota 2016: Adam Mazur, kurátor, Varšava / Ondřej Chrobák, vedoucí kurátor, Moravská galerie v Brně / Adam Budak, vedoucí kurátor, Národní galerie v Praze, PrahaFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž StartPoint Prize 2016