Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž StartPoint 2022 – 20 years of European Art Graduates

Do 22. 12. 2022 je ve výstavních prostorách projektu Hybernská 4, Praha 1, v 1.patře budovy A vepředu přístupná zajímavá výstava StartPoint 2022 – 20 years of European Art Graduates.

Vystavují: Jamal Ageli (KABK Den Haag), Brent Decraene (KASK Antwerpen), Jan Luis Gottwald (UdK Berlin), Romana Halgošová (VŠVU Bratislava), Linda Hauerová (UMPRUM Praha), Marius Houschyar (HfBK Dresden), Sveske Ourø (GRA Amsterdam), Benjamin Pompe (HKU Utrecht), Vera Roggli (KASK Gent), Tomáš Vobořil (FAMU Praha), Stanislav Zábrodský (AVU Praha)

+ STARTED 2022: residents of STARTPOINT: Shifra Osorio Whewell, Kvet Nguyen, Adam Hejduk

Cena StartPoint pro diplomanty evropských výtvarných akademií letos vstupuje již do svého dvacátého ročníku. Ačkoliv se prvního ročníku v podhůří Šumavy v roce 2003 zúčastnily jen čtyři české výtvarné školy, během následujících dekády let se cena rozšířila na více než třicet evropských akademií z celé Evropy. Letošní počet 12 vybraných škol z pěti evropských zemi je logistickým a ekonomickým návratem do současné reality, ale STARTPOINT je stále projektem, který nemá na evropské výtvarné scéně obdoby.

Po dvou komplikovaných lockdownových letech i letošní výběr diplomantů odráží neklid a nejistotu naší současné situace v mnoha různých aspektech, reagujících na stále zřetelnější změnu civilizační perspektivy. Kromě děl popisujících empatickým způsobem osamělost a vykořeněnost zde najdeme i náznaky budoucnosti a jejích utopií, nových pohledů na koloniální, národnostní i enviromentální otázky. Jako každý rok je i letos výběr StartPointu výrazným a mnohovrstevnatým odrazem našich současných problémů.

Finální výstava ceny StartPoint se letos již potřetí prezentuje v krásném prostoru Galerie HYB4 v Kampusu Hybernská. Od 7. do 22. prosince zde bude vystaveno dvanáct letošních finalistů ceny. V průběhu listopadu a prosince také probíhá v Praze residenční pobyt oceněných umělců ročníku 2021 (Shifra Osorio Whewell, Kvet Nguyen, Adam Hejduk), který bude završen vernisáží výstavy a koncertem v salónu Galerie HYB4 již v neděli 4. prosince.

Projekt STARTPOINT vznikl v roce 2003 v Galerii Klatovy/Klenová z iniciativy ředitele Marcela Fišera a sběratele Jana Pelánka jako soutěž pro diplomanty českých uměleckých škol. Záhy se rozšířil i do okolních zemí a v roce 2009 byla cena doplněna i o rezidenční program STARTED pro oceněné umělce. Od roku 2010 projekt StartPoint hostoval v mnoha prestižních institucích v Česku (GASK Kutná Hora, Wannieck Gallery Brno, DOX, Národní galerie v Praze, Dům umění města Brna) i v zahraničí (Bukurešť, Bratislava, Amsterdam, Antwerpy, Gent). Během dvaceti let prošlo cenou StartPoint téměř 500 umělkyň a umělců z 22 evropských zemí, kteří společně vytvářejí jedinečný geografický i časový průřez současným evropským uměním v jeho nejčerstvější podobě.

Otevřeno St-So 14:00-19:00

22. 12. – 18:00, Galerie HYB4 – dernisáž výstavy s komentovanou prohlídkou

Cena StartPoint je podpořena Ministerstvem kultury ČR a Magistrátem hl. města Prahy.

S podporou: Velvyslanectví Nizozemského království / Vlámské zastoupení v České republice / Energeia

Partneři: Berlínskej Model / ArtMap.cz / Czech Centre Rotterdam / Arti & Amicitiae, AmsterdamFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž StartPoint 2022 – 20 years of European Art Graduates