Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Starost o architekturu: vyzvání Arché architektury do tance

6. 3.-12. 3. / DOX / Architektura

Jenom do 12.3.2017 bude v centru současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7, přístupná velmi zajímavá výstava Starost o architekturu: vyzvání Arché architektury do tance.

Centrum současného umění DOX vystaví na pět dní architektonickou expozici pavilonu České a Slovenské republiky z 15. mezinárodní výstavy architektury v Benátkách. Výstava s názvem Starost o architekturu – vyzvání Arché architektury do tance je reinstalací modelu Slovenské národní galerie doplněnou o obrazové dokumenty. O víkendu 11. – 12. března se objekt stane inspirací pro choreografické a hudební interpretace a také tématem kulatého stolu architektů.

Expozice pavilonu České a Slovenské republiky na Bienále architektury v Benátkách se v roce 2016 zaměřila na budovu Slovenské národní galerie v Bratislavě jako na jeden z příkladů zacházení s architekturou 60. a 70. let. Jedna z nejvýznamnějších a současně nejkontroverznějších staveb druhé poloviny 20. století na Slovensku od architekta Vladimíra Dedečka z roku 1979 je dodnes předmětem mnoha diskusí. Zatímco část veřejnosti v ní vidí symbol socialistické éry, jiní ji oceňují jako ikonu brutalistní architektury.

Výstava v DOXu je oproti benátské expozici rozšířena o doprovodný program. Klíčovou linii tance v expozici má rozpracovat choreografická a hudební interpretace areálu Slovenské národní galerie. V sobotu 11. března budou mít návštěvníci možnost třikrát vidět 10 minutovou choreograficku skicu v podání souboru fyzického divadla Farma v jeskyni. V neděli 12. března pak výstavu uzavře hudební interpretace SNG za základě „diagramu tance“ Pavla Fiedlera.

„Chceme tím zdůraznit a prohloubit smysl celé expozice. Ten spočívá v přesvědčení, že zápasy o tuto, stejně jako o jakoukoliv architekturu, není možné vybojovat ve střetech stoupenců a odpůrců architektury, ať se jedná o zástupce jakýchkoli táborů a pozic. Naopak zápasy je třeba proměnit v ,tanec projektů’ a obnovu architektonické řeči,” vysvětluje jeden z autorů projektu architekt Petr Hájek.

Architekti zároveň zvou v sobotu 12. března k diskuzi na téma areálu Slovenské národní galerie jako přístupu k architektuře 60. a 70. let v Československu.

Podle tvůrců expozice by právě starost o architekturu a její „roztančení“ mohly pomoci vrátit otázky architektury do centra společenského zájmu i řešit akutní problémy. V tom vidí odkaz Dedečkova areálu i význam této reinstalace.

Původní instalaci v Benátkách i její reinstalaci připravil autorský tým ve složení Benjamin Bradňanský, Petr Hájek, Vít Halada, Jan Studený a Martin Stoss s teoretiky architektury Marianem Zervanem a Monikou Mitášovou.

DOPROVODNÝ PROGRAM:

11. 3. 2017 | DOX – auditorium

14:00, 16:30, 17:00
Choreografická interpretace
Soubor fyzického divadla Farma v jeskyni pod vedením Viliama Dočolomanského interpretuje areál Slovenské národní galerie na základě vystaveného fyzického modelu a návštěvy areálu v Bratislavě 10 minutovou choreografickou skicou.

Koncept: Viliam Dočolomanský, Monika Mitášová, Min Hieu Nguyen. Interpretace: Min Hieu Nguyen, Andrej Petrovič (tanec) a Vít Halška (perkuse). Projekt je realizován ve spolupráci s Lenkou Flory.

14:30 – 16:00
Kulatý stůl na téma: Areál Slovenské národní galerie v Bratislavě jako projekt přístupu k architektuře 60. a 70. let v Československu
Na panelu vystoupí: Rostislav Švácha, Petr Kratochvíl, Petr Hájek, Marian Zervan, Monika Mitášová

12. 3. 2017 | DOX – auditorium

17:17
Hudební interpretace
Pavel Fiedler interpretuje areál Slovenské národní galerie v Bratislavě na základě „diagramu tance“.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Starost o architekturu: vyzvání Arché architektury do tance