Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Stanislav Libensky Award 2018

20. 9.-19. 11. / DOX / Sklo

Do 19.11.2018 bude v centru současného umění DOX, Poupětova 1, Praha 7, přístupná velmi zajímavá a krásná výstava soutěže Stanislav Libenský Award 2018.

Mezinárodní soutěžní přehlídka a cena Stanislav Libenský Award je poctou významnému českému sklářskému výtvarníkovi Stanislavu Libenskému. Ten společně s Jaroslavou Brychtovou rozvinul techniku tavení skla ve formě, která jim umožnila vytvářet monumentální a nadčasové objekty a otevřela cestu k volné umělecké tvorbě uměleckých sklářů po celém světě.

Mezinárodní soutěžní přehlídka a cena Stanislav Libenský Award je impulsem k setkávání a vzájemné inspiraci i příležitostí porovnávat různé způsoby práce a prezentovat svou tvorbu mezinárodnímu publiku. Veřejnosti nabízí možnost seznámit se na jednom místě s tvorbou nejmladší generace sklářských výtvarníků z celého světa a nahlédnout tak do budoucnosti oboru, který má v Čechách dlouhou tradici.

„Kvalita soutěžních prací je velmi vysoká. Reprezentuje širokou škálu uměleckých přístupů. V každém případě bylo pro komisi velmi obtížné vybrat tři vítěze. Nakonec jsme je vybrali
s vědomím, že sklo může být tradičním materiálem, ale také fungovat jako prostředek konceptuálního umění. Gratulujeme!“, uvedl předseda letošní mezinárodní poroty Vesa Varrela, finský umělec a designér, který je považován za ikonu postmoderního sklářství.

Na základě hodnocení odborné poroty byla z více než tří desítek účastníků vybrána trojice vítězů.

Autorem vítězné práce nazvané Projekt sukulenty – Individuální rozmanitost je čínský umělec Yunxiao Wang.

Druhé místo obsadila Judith Roux z Francie s dílem Na cestě.

Jako třetí se umístil Eric Hess z USA s prací nazvanou Křehké.

Zvláštní cena poroty byla letos udělena dvěma umělcům ze Slovenska. Pavol Barkóci zaujal porotu svou prací nazvanou Vztahy, Ján Mýtny jr. pak dílem Myšlení jako součást přírody.

Vystavující umělci / Exhibiting Artists
Alicja Granat (Polsko), Aurelija Vainiūtė (Litva), Bc. Martina Fabiánová (ČR), Berger Gaby (Belgie), Bhimanshu Pandel (Indie), Dana Tannhauser (Izrael), David Černý (ČR), Dawid Stroyny (Velká Británie), Edite Zulke (Lotyšsko), Emilia Marcjasz (Polsko), Eric Hess (USA), Jade Usackas (Kanada), Ján Mýtny (Slovensko), Jana Němcová (ČR), Jeounghee Kim (Francie), Judith Roux (Nizozemí), Li Chengyu (Čína), Maarja Mäemets (Estonsko), Marcela Šilhánová (ČR), Monika Kozłowska (Polsko), Nikola Čermáková (ČR), Pavla Sedláková (ČR), Pavol Barkoci (Slovensko), Paweł Palewicz (Polsko), Petr Jambor (ČR), Sebastian Kitzberger (ČR), Siyu Zhuang (Čína), Ulrika Barro Levén (Švédsko), Yunxiao Wang (Čína), Xinbo Wang (Čína), Yuka Okamoto (Japonsko), Zdeňka Fusková (ČR)

Mezinárodní odborná porota

Dr. Barbara Banaś / historička umění, kurátorka oddělení keramiky a skla v Národním muzeu v polské Vratislavi

Milan Hlaveš / vedoucí sbírky skla, keramiky a porcelánu Uměleckoprůmyslového muzea v Praze

Vesa Varrela / finský sklářský výtvarník, ikona postmoderního sklářského umění světového významu

Jeff Zimmer / sklářský výtvarník původem z USA, který v současné době tvoří ve skotském Edinburghu.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Stanislav Libensky Award 2018