Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž SPORD a STROY: Shapes

Do  30. 11. 2023 je v Galerii Mega, podchod Palackého náměstí, 2. vstup do stanice metra Karlovo náměstí, Praha 2, v otevírací době metra přístupná velmi zajímavá a instalačně správně divoká výstava SPORD a STROY: Shapes.

Výstava s názvem SHAPES (TVARY) přináší do Galerie Mega dva umělce z pražské graffiti scény, kteří spolu malují už přes 10 let. Právě tvary, především písmen jsou pro oba stěžejní pojem a bod na kterém staví svojí tvorbu, která se mísí i s abstraktními momenty. Po společné výstavě v brněnské Káznici, kde spolu obsadili jednu místnost se vrací do Prahy s myšlenkou udělat další výstavu a zaplnit nesvázaně celou plochu a prostor Galerie Mega. Společná instalace a malba v galerii doplněná obrazy z posledního období obou umělců poukazuje na odlišný přístup k malbě, ale zároveň perfektní sehranost v propojení a kontrastu mezi umělci. Stroy a Spord jsou dlouholetými přáteli, kteří v různých intervalech nachází prostor pro společnou tvorbu, hlavně na zdi.
 
STROY
Jeho obrazy vznikají jako experiment s vlastní identitou. Improvizace která postupně získává svůj vlastní řád. Z detailů se rodí celek. Výsledné dynamické abstrakce, pro něž nemá STROY potřebu hledat jakákoli dodatečná pojmenování, nás vtahují do imaginárních labyrintů a potrubí. Nahlížíme do útrob neznámých organismů. Používá techniky jako kresba, malba, akryl, sprej, akvarel, latex atd. Zatímco některá plátna staví svůj účinek na kontrastu dvou barev, jiná svítí originálními barevnými kombinacemi. Prvotní dojem nespoutanosti a neomezené proměnlivosti ve STROYových malbách tak nakonec přebijí efekt nekonečné harmonie.
 
Matěj Šrámek aka SPORD (*1983)
SPORD je pojem, který figuruje na pražské graffiti scéně bezmála 30 let. Skrývá se za ním autodidakt a umělecký multitalent na poli výtvarném i hudebním. Jak sám uvádí, graffiti ho oslovilo v roce 1994. Následně po dvou letech vytváří svůj první piece. Po 15 letech na pražské graffiti scéně se postupně dostává ke klasické malbě na plátno a dalším uměleckým médiím, grafickému designu jak letáků tak i fashion sféry.
Jednoznačně by se dalo říci, že graffiti je středobodem jeho tvorby. Také v klasické malbě je to písmo, které vládne plátnu. Matěj se zabývá jeho syntézou, analýzou či deformací. Typická je hra s prostorem a perspektivou.
Stěžejním bodem jeho tvorby je oscilace mezi free graffity ve veřejném prostu a malbou na plátno v ateliéru. Přenos nesvázaných prvků graffity do ohraničeného formátu plátna. Písmo a jeho jednotlivé fragmenty tak nabývají nových souvislostí a mohou působit zjednodušeným až primitivním dojmem Jeho umělecký projev je kombinací typografie, geometrie a abstrakce.
 
https://www.galeriemega.com/exhibitions/shapes-stroy-spord


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž SPORD a STROY: Shapes