Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž šperků Martina Brindzi v boutique Navarila

Do 20.2.2017 bude v butiku Navarila, Haštalská 8, Praha 1, přístupná prodejní výstava šperků Martina Brindzi.

Kolekce Skylight je inspirovaná organickou architekturou a detaily budov propouštějících světlo do svých interiérů. Počátky kolekce sahají do roku 2014. Prvotní velkou inspirací byl Spencer, skvělý člověk a bostonský zlatník, jeho ateliér a způsob tvorby.
Kolekce Skylight je časosběrem osobních vzpomínek a pocitů v kontrastu s nesmyslností tvorby v uzavřeném prostoru, bez kontaktu s přírodním prostředím či venkovním okolím.

Martin Brindza o sobě píše:

„Dělám šperky, už hodně dlouho. Ale teprve docela nedávno jsem začal pracovat sám na sebe. Po dvaceti letech, kdy jsem byl zaměstnaný ve firmách. Dlouhou dobu předtím jsem o tom přemýšlel, ale měl jsem jednoduše strach – z neúspěchu. A neúspěch znamená být bez peněz. A být bez peněz znamená, že má člověk vážné existenční problémy. Toho jsem se bál. Ale pak jsem v práci normálně vyhořel. Nikdy jsem neměl trauma, že ráno vstanu a pomyslím si ‚ježišmarja, mně se tam nechce‘. Ale hned, jak jsem tam došel, tak jsem měl nutkání odejít. Stále utíkat – na cigaretu, do obchodu, kamkoliv to šlo. Párkrát jsem opravdu na několik hodin utekl, jako malé dítě. To se samozřejmě nelíbilo – tam vyžadovali ‚tady budeš, osm hodin, půl hodiny pauza na oběd‘. Po všech těch letech jsem si uvědomil, že mi to takhle vůbec nesedí.“

„Cítím, že teď mám větší volnost. Pracovat sám na sebe je na jednu stranu velmi zavazující, ale zároveň také uvolňující. Můžu si dělat, co chci. Pracovat, kdy chci. Podle sebe jdu spát, podle sebe zvednu telefon, podle sebe jdu na oběd, cokoliv. To je na tom nejlepší. A je to velká změna, přál bych to zažít každému. Lidé to možná zažívají na dovolené na dva, tři týdny, a pak se vrací zpět do firmy, makat. Aby měli na dovolenou zas příští rok. Já jsem loni nikde na dovolené nebyl. Protože to nepotřebuji. I když makám dvanáct hodin denně, i když často makám i o víkendech, tak z té práce nejsem tak zničený, abych si to musel někde kompenzovat. Jasně, že jdu někdy večer na drink, ale nepotřebuji v pátek rychle sednout do auta a vyjet z města na víkend. Není to samozřejmě jednoduché, ale když se mě lidé ptají, jestli se uživím a jaké je to, tak říkám, že je to skvělý. Vydělávám míň než dřív, makám víc než dřív, ale už bych neměnil“.

Součástí instalace je šperkovnice Zuzany Jirkalové.

Šperkovnice pro rychlé a přehledné ukládání šperků. Určeno pro ženy, které nebaví neustále vracet šperky do boxů, polstrovaných přihrádek a otvorů, ale chtějí mít otevřený a rychlý přístup ke svým cennostem. Tvrdý beton se najednou mění v něžnou součást interiéru. Díky materiálu i technologii výroby je moderní součástí kolekce Luny.

Designblok 2016 VASE&BOWL
http://jirkalova.info/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž šperků Martina Brindzi v boutique Navarila