Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž skupinové výstavy Na vlně exprese

Do 30. 9. 2023 je v Galerii „Toyen“ v podzemí Informačního centra MČ Praha 3, Milešovská 1, Praha 3 (přímo na Náměstí Jiřího z Poděbrad), přístupná velmi zajímavá skupinová výstava Na vlně exprese. Otevřeno Po – Pá 8:00 – 18:00, So 8:00 – 14:00.

Výstava expresivních malířů Pavla Šmída, Jana Herese, Andrey Baštýřové, Jakuba Hubálka a Marka Nenutila, kurátor Miroslav Krupička.

PAVEL ŠMÍD (1964) absolvoval ateliér malby Jiřího Sopka na AVU (1990-1997). Je nepřehlédnutelným solitérem, který se na české výtvarné scéně pohybuje od 90. let. Tvoří v cyklech. Ve svých figurálních obrazech často používá alegorii, kdy obraz vypovídá o něčem jiném, nezjeveném. V posledních letech Pavel Šmíd maluje podle fotografií, rodinných i třeba nalezených. Výsledné dílo je někdy směšné, někdy z něj mrazí. Zastoupen ve sbírkách Národní galerie Praha, Galerie moderního umění v Roudnici, Collett – Prague/Munich aj.
Výběr z výstav: 2022 – Galerie Ludvíka Kuby Poděbrady: Nevstoupíš do stejné řeky, 2018 – Nová galerie Praha: Troj (s P. Malinou a O. Roubíkem), 2016 – Galerie Hřivnáč Opava, 2015 – Městská galerie Sokolská Ostrava: Malba, 2013 – Galerie U prstenu Praha: Diverzanti
 
JAN HERES (1992) absolvoval ateliér malby Michaela Rittsteina na AVU (2011-2017). K neobvyklé barevnosti ho posunula stáž v Indonésii, kdy se vymanil ze zajetí předlohy a začal malovat domorodé rituální masky. Jan Heres tvoří intuitivně a stylizovaně. Barva je pro něj nositelem emoce a samozřejmě také koreluje s malovaným objektem. Už dávno nevytváří masky. Dnes na jeho plátnech pozorujeme muže, ženy i jiná pohlaví a vztahy mezi nimi. Dělá rovněž sochy. Jan Heres byl v letech 2021 a 2022 finalistou Ceny kritiky za mladou malbu.
Výběr z výstav: 2022 – Dům Radost Praha: Love Buzz, 2020 – Galerie Sokolovna Brandýs nad Orlicí: Láskovražda (s Davidem Mazancem), 2019 – Jan Čejka Gallery Praha: 370 dní slunečno (s Filipem Švehlou), 2016 – Galerie Via Art Praha: Na půl (s Adélou Janskou)
 
ANDREA BAŠTÝŘOVÁ (1990) absolvovala ateliér kresby Jiřího Petrboka na AVU (2011-2017). Ve své tvorbě nezapře vliv svého učitele. Už za studií začala vytvářet zmutované hračky, tzv. pseudoplyšáky. Ty pak realizuje prostřednictvím kresby, fotografie, malby, instalace i jako sochy. Ve své tvorbě zhodnocuje prvky fetiše, hororu a travestie. Díla vyznívají jako parodie, někdy také jako varování. V roce 2015 získala Andrea Baštýřová 3. místo Ceny kritiky za mladou malbu a v roce 2017 byla finalistkou Ceny EXIT.
Výběr z výstav: 2022 – Galerie Felixe Jeneweina Kutná Hora, 2021 – Galerie Cifra Doubice, 2018 – Trafo Gallery Praha: Metafyzické večerníčky (s Jakubem Tytykalem), Oblastní galerie Liberec: Platónův jednorožec (s D. Drahošovou), Galerie Altán Klamovka Praha: Zlatá socha.
 
JAKUB HUBÁLEK (1983) absolvoval ateliér kresby Jitky Svobodové na AVU (2004-2010). Propracoval se ke kontrastnímu černému ztvárnění postav na bílém podkladu, které se pohybuje mezi gestickou malbou a fotografií. S fotografií má společnou popisnost, ale jeho impulzivní expresivita fotografickou přesnost účinně nabourává. Mezi těmito dvěma póly vzniká napětí, které je z obrazu cítit. Výsledné vyznění díla může být střízlivé, kritické, melancholické…
Výběr z výstav: 2023 – Platforma 15 Praha: Happy B-Day, 2020 – Trafo Gallery Praha: Černobílé léto, 2011 – Galerie hlavního města Prahy: Osobní záležitost
 
MAREK NENUTIL (1978) akademické vzdělání nedokončil. Žije v Ostravě. Jeho záběr je široký – věnuje se ilustraci, grafice, instalacím, asamblážím atd. Pokud jde o malbu, jeho styl se ustálil zhruba před 10 lety. Pro jeho tvorbu jsou charakteristická silná černá linka, nadsazeně vypjaté figury a absurdní prostředí. Mezi oblíbené náměty Marka Nenutila patří nejrůznější apokalypsy, ekologické katastrofy, násilí a nenávist, přičemž hlavní roli hraje vždy člověk – většinou smutný a osamělý. Umí ale namalovat i lyrické květinové zátiší…
Výběr z výstav: 2023 – Muzeum Ostrava: Air, Earth, Fire, Water, 2022 – Klub studio Krakov: Natural and Synthetic, New Mexico Art Gallery: Time and Reality, 2021 – Dům umění Opava: Power of Language, 2020 – Galerie Caesar Olomouc: Every Moment Thinks about his Future.


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž skupinové výstavy Na vlně exprese