Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž skupinové výstavy Na ceste (Zoubek, Klimeš, Jankovič a Fulierová)

Do 12.6.2015 bude ve Slovenském Institutu, Jilská 16, Praha 1, přístupná zajímavá skupinová výstava Na ceste.

Výstava predstavuje štyroch renomovaných umelcov, ktorých spoločnou témou je pamäť ako „púť ľudskej mysli“ stelesnená v motíve figúry či predmetov spojených s dôverným životom človeka.
Vystavujúci umelci: sochár Jozef Jankovič, fotografka a grafička Květoslava Fulierová (členka Umeleckej besedy slovenskej), sochár Olbram Zoubek a vizuálny umelec Svatopluk Klimeš (členovia Umeleckej besedy českej).

Autor koncepcie výstavy: Richard Drury, predseda Výtvarného odboru Umelecké besedy, vedúci kurátor Galerie Středočeského kraje.

Výstava je súčasťou festivalu Dni českej a slovenskej Umeleckej besedy na Vyšehrade.
Pripravila Umelecká beseda ČR, Umelecká beseda SR v spolupráci s SI.

První ročník Vyšehradských dnů Umělecké besedy, který ve spolupráci s Uměleckou besedou Bratislava, proběhne od pátku patnáctého května do neděle sedmnáctého, je očekáván s velkým zájmem. Jedná se o první akci takového druhu Umělecké besedy od jejího znovuobnovení před dvaceti pěti lety. Téma setkání, jež je určeno širokému publiku, vychází z náplní a inspirací tří uměleckých odborů zastoupených v české Umělecké besedě.

Účast na slavnostním zahájení přislíbil kardinál Dominik Duka. V podvečer se pak uskuteční zádušní mše za členy Umělecké besedy, kteří jsou pochováni na zdejším Slavíně.

Výtvarný odbor při této příležitosti připravil několik expozic. První se uskuteční v předstihu, už 12. května v galerii Slovenského institutu. Představí se zde sochaři Olbram Zoubek a Jozef Jankovič, společně s grafičkou Květou Fulierovou a výtvarníkem Svatoplukem Klimešem. V interiérech Starém Purkrabství se o tři dny později představí ti samí umělci.

Dny obou Uměleckých besed se neobejdou bez literátů. Vybrané osobnosti se tak budou moci prezentovat svou tvorbu či besedovat s přítomnými diváky v sále Starého Purkrabství. Návštěvníci se mohou těšit například na autora Toulek českou minulostí Petra Horu Hořejše, dramatika a spisovatele Jiřího Stránského, písničkáře a básníka Jiřího Dědečka či na spisovatele Antonína Bajaju.

Především pro veřejnost všech věkových kategorií je připraven bohatý hudební program. Hned v pátek odpoledne se představí vynikající česko-slovenský jazzový kvartet. S hudebním recitálem vystoupí klavírní virtuos Tomáš Víšek. Pak se budeme těšit na dvojici ve složení Viktorie Dědečková a František Tomášek, která se po pražských klubech, divadelních kavárnách, barech a hospodách pohybuje déle než dva roky. Charismatický akordeonista a působivá zpěvačka hrají především staré šansony, jazz, blues, swing a muzikálové písně 20. – 70. let.

V sobotu 16. května vystoupí v pravé poledne vítězové tradičního konopišťského Folkového kvítku 2015. Pak přijde s hudebním pásmem písničkář Jiří Dědeček. Na jeho vystoupení naváže nestárnoucí Jan Vodňanský a jako třetí zazpívá Alice Springs. Večer uzavře talentovaná rocková kapela z Karviné Memoari.

V neděli 17. května zahájí opět ve dvanáct hodin bluesové uskupení Roberta Slezáka z Benešova. Naváže pražská skupina Plástev a hudební odpoledne uzavře Marek Eben.

Jako bonus pořadatelé připravili společně se Svatoborem procházku Slavínem po místech posledního odpočinku některých představitelů Umělecké besedy.

To všechno nebude bez dobrého jídla a pití. Postará se o to slovenská společnost Cruet a restaurace Zlatá hvězda z Benešova.

V současné době je vyšehradský program finalizován, informace o konkrétních pořadech, případně změnách, budeme na webových stránkách www.umeleckabeseda.cz doplňovat, aktuální zprávy o dnech Umělecké besedy můžete také sledovat ve vybraných médiích.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž skupinové výstavy Na ceste (Zoubek, Klimeš, Jankovič a Fulierová)