Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Sibylle Bergemann: Fotografie

Do 24.10.2019 bude v Galerii 35 Francouzského Institutu, Štěpánská 35, Praha 1, přístupná zajímavá výstava fotografií Sibylle Bergemann.

Výstava s názvem „Sibylle Bergemann. Photographien“ představuje na mezinárodní úrovni kompletní dílo jedné z nejvýznamnějších německých fotografek posledních desetiletí. V Praze budou k vidění jednak – příhodně k výstavnímu prostoru ve Francouzském institutu – snímky z Paříže, jednak fotografie z cyklu „Mode“ (Móda). Ať už to jsou otrhané kožené kabáty na hrubém asfaltu nebo šaty sešité z malých kousků látek vedle kamenného anděla – módní fotografie fotografky Sibylle Bergemann jsou zároveň obrazy společnosti, jsou trojjediností krásy, poselství a strohosti.

Sibylle Bergemann (1941–2010) se proslavila jako fotografka módy. Byla však také vynikající představitelkou fotografického eseje a přesnou pozorovatelkou. Bergemann pracovala jednak sériově, jednak po delší dobu zachycovala jednotlivá témata a pořizovala si fotografické poznámky. Její zaměření na situační a scénické obrazy začalo v Berlíně na konci 60. let 20. století, později přibyl k Berlínu také New York, Paříž, Tokio nebo São Paulo. Mnoho let pracovala Sibylle Bergemann s různými polaroidy a až do roku 1990 fotila černobíle. Patřila k nemnoha fotografům, kteří používají barvu nikoli ilustračně, ale jako konstituční prvek. Její berlínský byt byl místem setkávání představitelů mezinárodní fotografické scény – hostem tu byl i Josef Koudelka. Po převratu se Sibylle Bergemann stala spoluzakladatelkou agentury Ostkreuz a členkou berlínské Akademie umění (Akademie der Künste).

Významnou roli hrál v díle Sibylle Bergemann společenský kontext. Její fotografie jsou ovlivněny jejím kritickým vypořádáváním se s Německou demokratickou republikou. Fotografie není jen vyobrazením, ale podává vysvětlení reality. Interpretuje realitu a zaujímá postoj. Fotografické obrazy se stávají symbolem, reflektují příběhy a pohrávají si s pozorovatelovou touhou.

Výstavu pořádá stuttgartský Institut pro zahraniční vztahy (Institut für Auslandsbeziehungen e. V., ifa) ve spolupráci s berlínskou Akademií umění (Akademie der Künste), berlínskou fotografickou agenturou Ostkreuz (Ostkreuz – Agentur der Fotografen) a Goethe Institutem v Praze.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Sibylle Bergemann: Fotografie