Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Setkání – Rosen Rašev, Joškin Šiljan a Marcela Vichrová

Do 2.11.2018 bude v Bulharském kulturním institutu, Klimentská 6, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Setkání – Rosen Rašev, Joškin Šiljan a Marcela Vichrová.

Bulharský kulturní institut a Muzeum naivního a marginálního umění v Jagodině v partnerství s velvyslanectvími Bulharské republiky a Srbské republiky v ČR vás zvou a výstavu Setkání, která překračuje hranice a spojuje talent Marcely Vichrové (Česká republika), Joškina Šiljana (Srbsko) a Rosena Raševa (Bulharsko).

Tým Bulharského kulturního institutu v Praze společně s Muzeem naivního a marginálního umění v Jagodině již dlouho chystá setkání tří autorů z různých míst –Bulharska, Srbska a České republiky. Umělce spojuje stále více oceňovaný a zmiňovaný naivistický styl výtvarného umění. Dílo Vichrové, Šiljana a Raševa jsou zároveň odlišné i velmi podobné, jelikož rozbíjí stereotypy. Inspirací jim je fantazie a svoboda projevu v umění.

Rosen Rašev se narodil, žije a tvoří v bulharském městě Vraca. Absolvoval na Výtvarném gymnáziu Ilija Petrov v Sofii. Je členem Svazu bulharských výtvarníků, nositelem řady ocenění. Má za sebou na desítky samostatných i společných výstav v Bulharsku a zahraničí. Jeho práce jsou majetkem muzeí, galerií a soukromých sbírek v Bulharsku, Srbsku, Belgii, Rakousku, USA, Řecku a jinde.

Joškin Šiljan se narodil v Pirotu, Srbsko. Žije a tvoří v Gardelici. Je členem Srbské asociace výtvarníků. Začal malovat v poměrně pokročilém věku – těsně před svými 35. narozeninami. Od té doby se ovšem zvládl zúčastnit desítek společných i samostatných výstav. Pro jeho umění jsou charakteristické svoboda a spontánnost při výběru motivů a materiálů.

Marcela Vichrová se narodila v Strakonicích. Vystudovala Monumentální malbu na pražské UMPRUM. Od roku 2004 pracuje v Národní galerii Praha. Účastnila se více jak padesáti samostatných a společných výstav v Čechách i ve světě. Její obrazy jsou majetkem desítek galerií a českých sběratelů.

Fotografie ze společenské části vernisáže: BKI.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Setkání – Rosen Rašev, Joškin Šiljan a Marcela Vichrová