Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Rudolf Prekop: Expose

Do 11. 5. 2025 je v Galerii Smečky, Ve Smečkách 24, Praha 1, přístupná rozsáhlá a velmi zajímavá výstava známého fotografa Rudolfa Prekopa: Expose.

Komentovaná prohlídka s autorem a kurátory: 10. dubna 2025 v 17.30 hodin.

Otevřeno: Út-So, 11:00-18:00.

Kurátoři: Lukáš Kania, Viktoria Yordanova
Text: Viktoria Yordanova

Rudolfa Prekopa (*1959, Košice) známe především díky černobílým analogovým fotografiím, jejichž působivost je dána nejen precizní kompozicí. Dosud však veřejnost byla málo obeznámena s jiným aspektem jeho tvorby, a to s koláží, do níž autor mistrně přetavuje svou fotografickou praxi. Nejenže hravě využívá inscenované či nalezené předměty, které svou výslednou skladbou na fotografii působí dojmem koláže, ale experimentuje také s odpadovým materiálem fotografických fragmentů, který pečlivě skládá na papír. Koláž tak má v kontextu jeho práce další přesah, kdy se pro něj stává uměleckým deníkem, v němž nás nechává číst a spoluvytvářet příběh. 

Tento příběh uvozuje univerzální symbol kruhu ze série fotogramů Kosmos. Pomocí světla a chemického procesu vznikla autorova reakce na vlastní fascinaci principem dokonalosti, celistvosti, v jejímž nekonečném uzavřeném prostoru panuje bezčasí. Kruh kosmu je zde rozechvěn pulsem vytvořeným z lettristické hry na papíře, která vznikla při testování autorovy tiskárny. 

Protipólem k manipulované a inscenované kompozici na fotografiích z ateliéru, s níž autor pracuje od počátku své kariéry, jsou fotografie z cyklu Reálovky. Přírodní struktury, mlha, sníh či městské zátiší jej oslovily nejen pro svou vizualitu, ale i pro svou nepředvídatelnost. Fotograf tak nemá kontrolu nad tím, jak se bude zachycený objekt chovat, a to mu dovoluje vytvářet otisky reality v její nezmanipulované podobě.

Prekopova neuhasínající potřeba experimentovat přirozeně vede k rozšíření výrazového spektra a přivádí jej k novým tématům. Ta citlivě zpracovává nejen ve svých fotografiích z cyklu Květiny, na nichž konzervuje pomíjivou krásu rozkvetlé rostliny. Nutkání uchovávat pomíjivé fragmenty přírody vyjádřil i ve svých asamblážích. Rostlinu totiž vysušil, slisoval, přelepil páskou, a zamezil tak přístupu vzduchu a vytvořil vakuum, v němž květinu zafixoval a zakonzervoval. Technikou asambláže tak vytvořil vlastní sbírku sušených rostlin neboli herbář.

Sbírání a uchovávání různých předmětů, včetně těch odpadových, je velmi výrazným prvkem autorovy tvorby. K pomyslnému vyvrcholení dochází tato metoda v jeho fotografiích a asamblážích z chlupů vlastního těla. Neobvyklý motiv, s nímž autor pracuje, nám dává pocit, že jsme postaveni před něco velmi osobní, velmi intimní. Odhalením něčeho, co už není součástí autorova těla, se paradoxně dostáváme do jeho bezprostřední blízkosti.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Rudolf Prekop: Expose