Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Rudo Prekop: Časosběr

končí 25. května / Fotografic / Fotografie

Do 25. 5. 2024 je v Galerii Fotografic, Stříbrná 2, Praha 1, přístupná velmi zajímavá výstava známého fotografa Rudo Prekopa: Časosběr.

Staré letní kino. Opuštěná magnezitka. Minulost, přítomnost a tušená budoucnost v precizních černobílých zvětšeninách Rudo Prekopa. Renomovaný česko / slovenský fotograf pracuje převážně s černobílou fotografií ve formě obsáhlých koncepčně ucelených souborů. Věnoval se například podrobným studiím figury, portrétu, ale i zátiší, záznamům reality, světla, fotogramům, anebo časosběru. Právě na jeho dva časosběrné projekty, které dosud nebyly v Praze samostatně představeny, se jeho výstava zaměřuje.

V souboru Amfiteátr po dobu dvaceti let zaznamenával postupné chátrání letního kina v Andrássiho parku v Trebišově a kromě fyzického rozkladu sledoval také postupné mizení obecně přenositelných vzpomínek z dětství. V druhém souboru zkoumal změny krajiny v okolí bývalé magnezitky v Košicích. V obou případech série doplňuje vždy jedna fotografie aktuálního stavu daných míst, čímž se do projektu dostává další rovina nutící k zamyšlení nad nepřetržitou transformací prostředí, které nás obklopuje.

Rudo Prekop (*1959) studoval na FAMU, kde zároveň již přes 20 let vede ateliér Imaginativní fotografie. Patří do slavné Slovenské nové vlny (dalšími autory jsou Vasil Stanko, Tono Stano, Kamil Varga, Miro Švolík, Peter Župník, Ján Pavlík a Martin Štrba), která v osmdesátých letech vnesla do československé fotografie inscenaci a nadhled. Dosud uspořádal přes 50 samostatných výstav doma i v zahraničí, zúčastnil se více jak 200 skupinových výstav a projektů. Svým dílem je zastoupen v mnoha významných veřejných i soukromých sbírkách. www.rudoprekop.cz


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Rudo Prekop: Časosběr