Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Roman Týc : Jak se tam sirka dostala? Jak to, že hořela vysoko na stropě?

3. 3.-31. 8. / Bistro 8 / Instalace

Cca do 31. 8. 2022 bude v Bistru 8, Veverkova 8, Praha 7, přístupná zajímavá výstava Romana Týce : Jak se tam sirka dostala? Jak to, že hořela vysoko na stropě?

Roman Týc *1974 se jako výtvarný umělec vždy soustředil na práci s technologiemi. V 90. letech vytvářel videokoláže, které animoval v reálném čase na speciálně sestaveném stroji. Tuto techniku dále rozvíjel ve vizuální skupině PureA. Týc se dostal do povědomí médií a veřejnosti prostřednictvím akcí diverzní skupiny Ztohoven, jíž je spoluzakladatelem, a která byla v roce 2013 pozvána na mezinárodní symposium do londýnské Tate Modern. Skupina se kromě mnoha kontroverzních projektů jako např. Mediání realita (atomový výbuch v živém vysílání České televize), Morální reforma (rozesílání fiktivních SMS zpráv mezi poslanci parlamentu), zasloužila o založení Paralelní Polis. V r. 2011 byl Roman Týc zařazen jako součást kontextu mezinárodního aktivistického umění do prestižní publikace německého vydavatelství Gestalten s názvem Art & Agenda – Political Art and Activism. Svou tvorbu představil v DSC Gallery na třech samostatných výstavách, a to Vykradač hrobů (2011), Jen blbni, zkazíš to všem… (2014) a Im Boden (2017).
Mezi Týcovi poslední počiny na poli individuální umělecké dráhy patří zejména kniha z roku 2020, kterou sepsal jako jeho osobní zpověď; monografie s názvem Vystřel Vocaď přibližuje, vysvětluje a obhajuje umělcův tvůrčího příběh, jenž v posledních 10 letech stál mj. za vznikem třech samostatných výstav. Kniha měla být původně běžným výstavním katalogem, postupně se však ukázalo, nakolik vyrůstají jednotlivé motivy výstav (matka, otec, děda) z vlastní osobní zkušenosti, až začala vznikat výpověď nad rámec běžného doprovodného výstavního textu. Kniha Vystřel vocaď přibližuje Týcova východiska, líčí genezi jednotlivých netradičních postupů, ale kromě toho reaguje i na témata s autorem spojená – ať už je to jeho působení ve skupině Ztohoven, nebo umělecké intervence ve veřejném prostoru a z toho vyplývající kontroverze.
Po roce odkladů z důvodů pandemie COVID-19 se nakonec Týcovi podařilo na konci minulého roku knihu pokřtít a při té příležitosti i představit svou aktuální tvorbu. Patří mezi ní i cyklus o 16 kazetových obrazech, který tematicky navazuje na výstavu Jen blbni, zkazíš to všem… realizovanou v DSC Gallery v roce 2014. Jde o estetizaci vzpomínky na záhadné fleky na stropech veřejných záchodků z konce 80. let. Očouzené fleky na stropě byly pro autora v dětském věku záhadou. Jak se tam sirka dostala? Jak to, že hořela vysoko na stropě? Proč a kdo to udělal? „Tento úkaz patřil k záhadám, které jsem dlouhá leta uchovával někde hluboko v paměti, a to i v době, kdy se tento vandalský fenomén vytratil. Jsem přesvědčený, že pokud by v Česku došlo k mapování vandalismu – samozřejmě v kontextu graffiti, tento princip zvěčnění na veřejných záchodech, pravděpodobně předchůdce tagování, by v této studii rozhodně nemohl chybět.“ komentuje Týc.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Roman Týc : Jak se tam sirka dostala? Jak to, že hořela vysoko na stropě?