Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Roman Turcel: „69“

6. 9.-6. 10. / Slovenský dům / Malba

Do 6. 10. 2022 bude ve Slovenském domě, Soukenická 3, Praha 1,  přístupná velmi zajímavá výstava Roman Turcel: „69“.

Roman Turcel
(1974)
Narodil se v květnu 1974 v Bojnicích v Československu.
Výtvarné tvorbě s využitím širokého spektra technik a jejich kombinací se programově věnuje od svých osmnácti let. Profesionálně působí jako grafik, designér a galerista.
Aktuálně žije a tvoří v Praze v Holešovicích.
Výtvarná tvorba Romana Turcela je determinována silnou potřebou burcovat k zamyšlení a klást otázky. K jejímu vyjádření využívá originální arzenál pro něj typického výtvarného tvarosloví.
V jeho obrazech dominuje ztvárnění lidského těla, ZVLÁŠTĚ RUCE, jako jejího nejkultivovanějšího nositele. Zároveň je jakýmsi filozofickým rozvinutím michelangelovského témata božské ruky podávané Adamovi, dotyk které je zachraňující a Léčivý. Měkkost a lazúrnosť malířského podáními lidského těla, přiznávající často přírodní podklad, táhlost a jistá něha figur přítomných na plátně, zas El Grecovu tvorbu.
V posledních letech se Roman Turcel věnoval filozoficky uceleným, nekomerčním projektům. Například, v projektu Podejme si ruce názvy a obsahy děl přiřadil k známým světoobčanům, kterých oslovil, aby vlastní rukou vepsali svůj odkaz do jeho obrazů. Doposud tak učinil zpěvák Sting, režisér Miloš Forman, zpěvák Peter Dvorský a tibetský duchovní a světský vůdce Dalajlama. Aktuálně na Náplavce vytvořil 4,5m vysokou sochu z použitých plechovek, které nasbíral v Praze.
Pokud jde o prezentace jeho děl, rád využívá veřejné prostory s volným pohybem Lidí…Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Roman Turcel: „69“