Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Roman Kvita a Dominik Běhal: NARKi hunting season

26. 1.-25. 3. / Kvalitář / Design

Do 25.3.2016 bude v Galerii Kvalitář, Senovážné náměstí 17, Praha 1, přístupná výstava Romana Kvity a Dominika Běhala: NARKi hunting season.

Dvojice Roman Kvita a Dominik Běhal v Kvalitáři představí svoji novou kolekci NARKi Hunting season. Syntéza designu a malby v osobitém pojetí mladých designérů.

Jak vypadá nábytek, který v sobě spojuje barokní malbu a funkční estetiku 21.století? Odpověď nabízí dvojice Dominik Běhal a Roman Kvita, která společně založila značku NARKi. Roman je designér, diplomant Ateliéru produktový design na pražské UMPRUM, Dominik absolvoval v Ateliéru malby u Michaela Rittsteina na AVU. Dohromady je spojila odvaha porušovat konvence a propojovat zdánlivě nesourodé světy. NARKi založili teprve nedávno, velkou pozornost na sebe strhli ale už nyní. Na Designbloku 2015 obdrželi od pořadatelů divokou kartu a zaujali nejen nábytkem, ale i odvážnou formou instalace.
V Kvalitáři se dvojice představí na vůbec první samostatné výstavě. Jejich kolekce Hunting season odkazuje k lovu, tolik oblíbenému mezi šlechtou v období rokoka a klasicismu. Výrazná dekorace nábytku tehdy neměla čistě estetickou funkci, ale vypovídala mnohé i o vkusu a zálibách svého uživatele. NARKi tento princip aktualizuje propojením sugestivních malířských výjevů a praktického moderního nábytku čistých tvarů. Kolekce je vyrobena z výběrového masivního jasanu, který je specifický díky své výrazné kontrastní kresbě jádrového dřeva. Podnože designéři vytvořili z kartáčované nerezové oceli. Pro olejovou malbu pak zvolili tradiční podklady jako je klihová impregnace a křídový šeps.

Jejich přístup je ve všech ohledech inovátorský. Jak říkají sami autoři: „Nic podobného u nás ani v zahraničí momentálně nevzniká. Tendence se nesou stále na vlně minimalismu a různých post-funkcionalistických a puristických idejí. Snažíme se být nezávislí a dělat věci po svém.“ I proto je v jejich tvorbě silně patrný příběh a ornamentálnost, který z jednotlivých kusů nábytku dělají exkluzivní sběratelské kusy.

Roman Kvita ( * 1989 )
Letos diplomuje v ateliéru Produktového designu na Pražské UMPRUM. Mezi jeho úspěchy patří 1. místo za návrh módních doplňků (kooperace Antonín Šimon) pro pražský Simple Concept Store v roce 2011. V květnu 2013 se mu povedlo získat 1. místo v soutěži Nachtmann NextGen za kolekci lisovaného skla SPHERE. Na začátku roku 2014 byla kolekce představena na veletrhu Ambiente ve Frankfurtu, v březnu oceněna zlatou medailí Bayerischer Staatspreis. V roce 2015 kolekce získala další ceny Red Dot Award a German Design Award. Od června 2013 pracuje jako designér ve studiu Koncern a zároveň se věnuje vlastním projektům, mezi klienty patří Nike, Dallmayr, Napadne, Czechdesign, Česká pojišťovna. V roce 2015 založil spolu s Dominikem Běhalem značku nábytku NARKi.

Dominik Běhal ( *1988 )
K výtvarnému umění došel přes hudbu, literaturu a dějiny výtvarného umění. Jeho dalším směřováním bylo studium na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherské Hradišti v oboru užitá malba, kde se po čtyřech letech připravil na pražskou Akademii výtvarných umění u prof. Michaela Rittsteina, kde dnes také absolvuje. Krátce působil i v ateliéru Vladimíra Kokolii. Mimo jiné se i věnuje realizacím v exteriéru pro mnohé značky jako například Cartier, Converse či Budhha bar.

O Kvalitáři
Kvalitář je unikátní prostor v centru Prahy, který razí myšlenku, že jednotlivé složky umění se mají doplňovat a fungovat společně. Prezentuje aktuální umělecké trendy, prodává české výtvarné umění, realizuje architektonické projekty pro náročnou klientelu, nabízí původní nábytek od předních osobností designu a disponuje odborníky, kteří rozumí současnému světu umění. Podobný koncept reprezentuje v České republice jako jediný.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Roman Kvita a Dominik Běhal: NARKi hunting season