Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Robert Vano: Memories

Do 8.1.2017 bude ve 3.patře OD Kotva, Náměstí republiky 8, Praha 1, přístupná zajímavá retrospektivní výstava fotografií Roberta Vana: Memories.

V Obchodním domě Kotva byla zahájena unikátní výstava MEMORIES fotografa Roberta Vana. Expozice nabízí Vanovy fotografické vzpomínky na celkem čtyřiasedmdesáti vystavených snímcích a poprvé v historii představuje pouze jeho barevnou tvorbu. Výstava MEMORIES navazuje na stejnojmennou fotografickou knižní novinku, jejíž křest se uskutečnil v rámci vernisáže. Kniha se skládá z více než sto devadesáti barevných a černobílých fotografií, které vznikaly od roku 1968 až po současnost. Výstavu připravila Galerie Tančící dům ve spolupráci s Pražskou správou nemovitostí ve výstavním prostoru Obchodního domu Kotva.

„Pro výstavu jsme se rozhodli využít z knihy pouze specifický výběr – a to moje barevné fotografie. Část této kolekce jsem nafotil v New Yorku, Paříži či Miláně, kde jsem v průběhu své kariéry působil,“ říká Robert Vano. Projekt MEMORIES vznikal postupně. Vano se nejprve několik let věnoval přípravám svých fotografických vzpomínek do knihy a poté se rozhodl zrealizovat i stejnojmennou výstavu ve spolupráci s Galerii Tančící dům. „Když jsem začal knihu vzpomínek připravovat, musel jsem se vrátit k obrovské hromadě starých snímků. Každá z fotek v knize i na výstavě je nabitá emocemi, vycházejícími z mého nitra, proto jsem je vybral,“ říká autor. Výstava přináší výběr čtyřiasedmdesáti barevných snímků z knihy, jejichž velkou část Robert Vano nafotil fotoaparátem Polaroid a následně zpracoval technikou „cross procesing“, kterou s oblibou používal v raném období své tvorby a díky níž docílil specifické barevnosti snímků. „Polaroidem jsem fotil, protože jsem zmáčknul spoušť a fotka byla hned vidět. Byl to podobný efekt, jako když dnes lidé fotí na telefon. Chtěl jsem přenést to, co bylo vidět na papír hned a zachytit tak emoce té chvíle a momentu,“ dodává Vano.

Kniha a zároveň i výstava přináší průřez tvorbou Roberta Vana od roku 1968 až po současnost, nikoli však tradičně v chronologickém pořadí, ale na základě asociací samotného autora. MEMORIES nejsou pouhými vzpomínkami, ale oslavou minulosti i přítomnosti a výjimečnou knižní a kulturní událostí, určenou příznivcům tvorby Roberta Vana i všem stoupencům klasické i módní fotografie. „Rozhodli jsme se využít partnerský prostor Kotvy a uspořádat ve třetím patře výstavu Roberta Vana. Podle zájmu o tuto výstavu budeme do budoucna uvažovat o možnostech otevření stálé galerie v Obchodním domě Kotva,“ říká Robert Vůjtek, ředitel Galerie Tančící dům, která tuto výstavu realizuje.

Výstava bude doplněna dvěma workshopy s autorem, které budou zaměřeny na portrétní fotografií. Workshopy se uskuteční 11. a 20. listopadu, jejich kapacita je 15 osob a je nutné si místo předem rezervovat. Během výstavy si bude moci každý zakoupit knihu MEMORIES i limitovanou edici 15 barevných a 10 platinových autorských fotografií, pocházejících z této publikace.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Robert Vano: Memories