Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Robert Gabris: Cyberlove

Do 9.11.2019 bude v Artivist Lab, v prostorách projektu Hybernská 4, Praha 1, (vzadu do průjezdu, pak doleva a na konci dvora doprava) přístupná zajímavá a hustá výstava Roberta Gabrisa “Cyberlove”.

Výstava je přístupná od 18+ (větší část ukázek zde nemohu uvést).

Výstava “Cyberlove” sa skladá s rovnako nazvaného cyklusu kresieb a z video-inštalácie nazvanej “Please, like me!”

Hlavnou témou výstavy “Cyberlove” sú sociálne siete a ich možnosti využívania. Napriek tomu že aj heterosexuáli majú svoje zoznamky, kde si hľadajú serióznych partnerov a presne tak používajú dnešné mobilné aplikácie aj na sex-zoznamku, mobilné gay-aplikácie, v ktorých ide o sex-zoznamku, sú často stereotypizované. Robert Gabris tak v svojej práci poukazuje na rasizmus, ktorý sa objavuje v sex-zoznamkách, ako aj na stereotypizáciu Gay komunity zo strany väčšinovej spoločnosti. Výstava je prezentovaná cez vnútorný pohľad práve preto, že autor pozná dobre obe strany spoločnosti.

Cyklus kresieb Roberta Gabrisa “Cyberlove” reaguje sarkasticky, kriticky, ale aj s humorom na mobilné gay-aplikácie, v ktorých ide o sex-zoznamku. Jeho jemná a precízne prepracovaná kresba pripomína prístup slávnej umelkyne Toyen. Kvalita kresby Gabrisa dodáva do provokatívnej témy jemnosť. Drsné téma zjemňuje technika a citlivé prevedenie kresby. Protiklad medzi kontextom a jeho technickým prevedením umožňuje divákovi prístupne a jednoducho spracovať tému. Samotné kresby sprevádzajú ceruzkou vpísané texty zo sex-chatov, ktoré sebareflektívne ironizujú a poukazujú na sex-rasizmus. Je prirodzené, že Robert Gabris, ktorý je sám homosexual a patrí k rómskej minorite, teda je príslušníkom viacerých identít, bude vnímavý voči každému xenofóbnému prejavu. Téma nenávisti k druhému je Gabrisovi osobne veľmi blízka a často sa objavuje v jeho tvorbe. Cez jeho kresbu sa hravo ale vnímavo zaoberá témami, ako je homofóbia a antiziganizmus.

Inštalácia “Please, like me!” hravo a humorne pracuje so stereotypmi, ktoré voči Gay komunite pretrvávajú vo väčšinovej spoločnosti. Autor sa pohráva so slovíčkom “teplý” a “teploš”, ktoré hanlivo označujú homosexuálov. Alebo používa ružovú farbu, ktorá je označením ženskosti a preto je často prepojovaná so sexuálnou menšinou.

Robert Gabris (* 1986, Hnúšťa, SK)
Navštevoval Strednú umeleckú školu v Trenčíne, kde študoval kresbu a grafický dizajn. V roku 2009 získal bakalársky titul v odbore scénografia na Akadémii múzických umení v Bratislave. V roku 2013 získal magisterský titul v odbore scénografia na Akadémii výtvarných umení vo Viedni. V svojej práci sa špecializuje na koncepčné kreslenie a hľadá nové aplikácie pre tradičnú techniku leptania. Robertovo dielo je často autobiografické, pracuje s archiváciou vlastných spomienok. Osobitnú pozornosť venuje politickým témam zameraným na problematiku menšín a portrétom ľudí. Počas posledných troch rokov vystavoval svoje diela v Európe, Amerike a v Ázii. Zúčastnil sa niekoľkých Medzinárodných umeleckých rezidenčných programov, vyučoval v svojom štúdiu a viedol workshopy. Žije a pracuje vo Viedni.
http://robertgabris.com/

Kurátorka: Tamara Moyzes

Výstava vznikla v spolupráci s Prague Pride a je součástí jejího programu.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Robert Gabris: Cyberlove