Vernisáž retrospektivní výstavy Gizely Šabókové: „Torza“
Do 19. 5. 2022 bude v Galerii Nová síň, Voršilská 3, Praha 1, přístupná velmi zajímavá a krásná retrospektivní výstava sklářské výtvarnice Gizely Šabókové. Otevřeno denně mimo pondělí 11 až 18.
Galerie Nová síň v centru Prahy bude od 28. dubna do 19. května patřit pozoruhodným dílům přední české sklářské výtvarnice Gizely Šabókové, absolventky atelieru prof. Stanislava Libenského. Výstava Torza vznikla u příležitosti životního jubilea Gizely Šabókové a zároveň jde o její první samostatnou výstavu v České republice po téměř dvaceti letech. Příznivcům současného umění se tak naskytne výjimečná příležitost k osobnímu setkání se všemi polohami tvorby renomované autorky, jejíž práce jsou zastoupeny ve význačných veřejných i soukromých sbírkách u nás i po celém světě.
Výstava Torza představí velké tavenice ze skla, ale i kresby, vitraje, stavované sklo, vázy… ze všech etap dosavadní kariéry autorky. V tomto ohledu bude výstava do jisté míry retrospektivní, a to i díky zápůjčkám ze soukromých sbírek. Název výstavy odkazuje k torzům v životní velikosti, citlivě vyřezaným a vysekaným ze skleněných bloků, která jsou autorčiným podstatným výrazovým prostředkem posledních dvou dekád a samozřejmě nebudou v expozici chybět. „Stala jsem se sklem. Někdy jsem křehká, někdy se zlomím, někdy svítím. Někdy někoho pořežu, někdy se rozsekám. Tak moc jsem v něm ponořená…,“ říká sama Gizela Šabóková.
Výstava je nejen ohlédnutím za tvůrčím životem Gizely Šabókové, ale i předzvěstí její chystané biografie, která bude publikována letos na podzim. „Na knize spolupracuji se PhDr. Sylvou Petrovou, Richardem Drurym a Renatou Kalenskou. Grafického návrhu se ujal skvělý tvůrce knih Robert V. Novák. V rozsáhlé publikaci se objeví i doposud nezveřejněné snímky ze života atelieru profesora Stanislava Libenského na VŠUP,“ dodává autorka.
Práce Gizely Šabókové jsou součástí veřejných i soukromých sbírek po celém světě, včetně stálé expozice v proslulé pařížské galerii Louvre, ale také v USA či Japonsku. Právě v Japonsku je tvorba Gizely Šabókové obzvláště ceněná, v roce 2000 bylo její dílo vybráno z tisícovky prací a muzeum v Koganezaki jí udělilo hlavní cenu.
Gizela Šabóková (*1952, Nové Zámky) je česká výtvarnice, pracující převážně se sklem, kovem a litinou. Ve skle jsou to pak zejména tavené objekty, malované a stavované vitraje. V neposlední řadě se věnuje práci v oblasti architektury.
Mezi lety 1973–1979 vystudovala v ateliéru prof. Stanislava Libenského na pražské VŠUP. Kolem roku 1980 začala tvořit první ze skla stavované objekty, pak následovala série děl, která autorka nazvala Nohatky a později Pranohatky.
Od přelomu milénia tvoří převážně velké, ze skla tavené a vysekávané figury a torza. Pracuje i nadále bez většího týmu, pouze s pomocí svého životního i profesního partnera, manžela Karla Bartoníčka.
Je zastoupena v mnoha domácích a zahraničních sbírkách, jak veřejných, tak soukromých. Její práce jsou v trvalých expozicích významných českých i zahraničních muzeí, např. v Musée des Arts Décoratifs v Louvru.
Během svého profesního života získala několik ocenění, včetně hlavní ceny celosvětového ocenění “Vessels” muzea v japonském Koganezaki v roce 2000.
V 80. letech vytvořila nespočet prací propojených s architekturou, např. 13 velkých vitrají pro zrekonstruovaný dům v Týnské ulici čp. 1, který patří do historického komplexu budov zvaného Ungelt v Praze (spolupráce s arch. Jaroslavem Benešem).
Nejvíce prací v této době zrealizovala v tandemu s kolegou Jaromírem Rybákem. Jejich práce byly úspěšné i přes politickou neangažovanost obou umělců a také díky tomu přežily až do dnešních dnů. Za zmínku stojí např. čelní okna v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky.
Gizela Šabóková se pravidelně zúčastňuje veletrhů umění, např.: Brafa Brussels, PAD Paris, Sofa Chicago, a od roku 1985 bývá hostem na Mezinárodním sklářském sympoziu IGS v Novém Boru. Během posledního ročníku v roce 2021 představila sérii figurálních, sklářskými pudry dekorovaných foukaných váz.
Nezanedbatelnou činností Gizely Šabókové je výuka v oboru ateliérového skla a malby na sklo. Od přelomu 80. a 90. let působila například v Pilchuck Glass School ve Washingtonu, Sheridan College v Torontu, v Centre del Vidre de Barcelona ve Španělsku nebo v Atelier du Verre de Sars-Poteries ve Francii.
Aktuální informace k letošní výstavě Torza a chystané biografii Gizely Šabókové naleznete na její webové stránce www.gizelasabokova.com .