Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Renaud Jerez: Presidential Lounge, introduced by Zuzana Blochova

Do 3.1.2016 bude v Prezidentském salonku Veletržního paláce Národní Galerie, Dukelských hrdinů 47, Praha 7, přístupná instalace Renauda Jereze: Presidential Lounge, introduced by Zuzana Blochova.

Komplexní a vše zahrnující instalace Renauda Jereze, francouzského umělce žijícího v Berlíně, nazvaná Presidential Lounge, představuje jeho nové práce – figurativní sochy, obrazy, objekty, texty. Jerez formálně i obsahově pracuje s prostorem prezidentského salonku Veletržního paláce, který byl při rekonstrukci budovy v 80. letech architekty navržen jako „místo pro státníky“. Již třetí výstava projektu INTRODUCING Národní galerie v Praze, kterou tentokrát kurátorsky zastřešuje Zuzana Blochová, představuje tvorbu Renauda Jereze v Praze i Česku vůbec poprvé.

Původním záměrem projektu INTRODUCING je přiblížit veřejnosti nastávající českou uměleckou generaci. INTRODUCING ale zároveň poskytuje v rámci výstavní instituce flexibilní prostor a umožňuje osloveným kurátorům svobodně reflektovat dění v současném umění a představit širokému publiku Národní galerie v Praze aktuální nebo dosud nereflektované přístupy napříč generacemi z Čech i zahraničí.

Instalace z modrého, červeného a bílého koberce umělce Renauda Jereze v prezidentském salonku Veletržního paláce Národní galerie v Praze je prostorovou intervencí definující plochu, na níž Renaud Jerez představuje své nové práce – figurativní sochy z písku v životní velikosti, dětské oblečení, polštář–oko, obrazy, obarvené patchworks, několik netopýrů a přetvořenou Baudelairovu poezii. Nacionální hrdost, sexuální touha, rybaření, uvěznění, romantismus – témata, která instalace Renauda Jereze Presidential Lounge zahrnuje, vytváří konstrukce hrozby globálních sítí, strachu a bolesti současného světa.

Renaud Jerez vytváří podivné postavy s radikální bezelstností. Zaměňuje minulost a budoucnost, používá reálné a virtuální obrazy, naturalistické i abstrahované formy. Jeho rozvrácení bojovníci, výtržníci a povaleči, často vsazení do vlastního prostředí, do svých „příbytků a nor“, představují apokalyptické obrazy světa i metaforické vize jeho budoucnosti. Renaudova práce může vyvolávat nepříjemné pocity, autor tak riskuje, že nebude pro její existenciálně laděnou estetiku přijímána. Možná je však tento komplikovanější přístup k jeho umění způsoben spíše znepokojivým obsahem. Renaudovy bytosti připomínají lidskou krutost a bolest a paralyzují diváka bezvýchodností životní situace, přestože jsou jejich těla obdařena zvláštní vitalitou.

Renaud Jerez (*1982, Francie) žije a pracuje v Berlíně. Mezi jeho samostatné výstavy patří Home, William Arnold, Brooklyn; Lolita Lempicka, GAMeC Bergamo, Itálie; Dump Shell, Autocenter, Berlín; Adideath, Galerie Crèvecoeur, Paříž a Greed, M.O.T. International, Londýn. Jerezova práce byla také představena v rámci skupinových výstav v New Museum Triennial, New York; K11 art museum, Šanghaj; David Roberts Art Foundation, Londýn; Palais de Tokyo, Paříž; Grand Century, New York a Carlos/Ishikawa, Londýn. Renaud Jerez je zastupován pařížskou galerií Crèvecoeur.

Zuzana Blochová (*1979, Praha) je jedním z kurátorů realizujících projekty v rámci Are (s kurátory Edith Jeřábkovou a Janem Zálešákem). Je také členkou umělecké skupiny Rafani. V minulosti se podílela na vzniku a programu galerie SVIT, pracovala jako kurátorka výstavního prostoru a rezidenčního programu MeetFactory a Experimentálního prostoru NoD v Praze .

Výstava Renauda Jereze a doprovodný program jsou pořádány ve spolupráci s Are a CSU Praha za podpory Francouzského institutu a Goethe-Institutu v Praze.

Generální partner NG
Komerční banka

Hlavní mediální partner NG
Česká televize

Mediální partneři NG
Český rozhlas, Hospodářské noviny, Aktuálně.cz, Prague Events Calendar, Anopress IT, The Museum Channel, ArtmapFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Renaud Jerez: Presidential Lounge, introduced by Zuzana Blochova