Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Renáta Fučíková: Na scénu!

1. 2.-3. 3. / Galerie Hollar / Malba

Do 3. 3. 2024 je v Galerii Hollar, Smetanovo nábřeží 6, Praha 1, přístupná krásná a velmi zajímavá výstava známé ilustrátorky Renáty Fučíkové: Na scénu!

Doprovodný program:
Čtvrtek 15. 2. 2024 v 17 hod:
křest knihy „Královny a poutníci“ s ilustracemi Renáty Fučíkové vydané nakladatelstvím Albatros, kmotry knihy jsou Eleonore Kinsky a Jan Czernin
Čtvrtek 29. 2. 2024 v 19 hod
autorské čtení knih Radka Malého „Kafka: Člověk své i naší doby“ a „Legendy a litanie“ ilustrovaných Renátou Fučíkovou

Celý svět je divadlo a muži, ženy na něm jsou jen herci. Mají své příchody a odchody a jeden člověk hraje v životě několik rolí v sedmi dějstvích.
William Shakespeare
Průvodní text kurátorky výstavy Andrey Sloupové:

Na scéně Renáty Fučíkové defilují postavy Shakespearových, Moliérových, Geothových a Čechovových her, procházejí tu reálné osobnosti dobové Anglie, Francie, Německa a Ruska. V evropských kulisách se setkávají královny a poutníci dávných věků a lidé rozličných profesí moderní doby, mířící do jiných částí světa a zase se vracející zpět.

Renáta ráda sděluje obrazem a slovem zároveň. Právě autorská kniha ji totiž nechává v obou oblastech naplno rozvinout tvůrčí potenciál, který se u ní šťastně pojí s darem pregnantně vyjádřit a předat myšlenku. Události interpretuje vlastním, nezatíženým pohledem, opřeným o důkladné studium pramenů. Bohatou škálu témat pojímá v širokých dějinných souvislostech i detailních záběrech, klasické vyprávění prokládá komiksem, realitu kombinuje s fikcí, popisuje svět vnější i ten, který nosíme v sobě. V základu veristickou ilustraci posouvá k metaforickému vyjádření, které uplatňuje i v barevné rovině.

Výstava, jejímž jádrem je autorčina tvorba posledního desetiletí, představuje ilustrace založené na dvou odlišných technikách. První, zpracované na různě tónovaných podkladech akvarelovou a kvašovou malbou kombinovanou s tušemi, nabízejí mimořádně barevné kvality. Druhé, které vznikají odškrabováním černého laku z povrchu bílé desky, mají naopak silný grafický výraz, působivý v digitálně kolorovaných verzích i ve své původní podobě, sugestivně evokující ponurou kafkovskou atmosféru.

Andrea Sloupová, kurátorka výstavyFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Renáta Fučíková: Na scénu!