Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Radka Folprechtová: Soul of flowers

končí 18. května / The Barrister Coffee & Wine / Malba

Do 18. 5. 2025 je v The Barrister Coffee & Wine, Štěpánská 59, Praha 1, zdarma přístupná velmi zajímavá prodejní výstava Radky Folprechtové: Soul of flowers.

Jedná se o výstavu renomované malířky a grafičky Radky Folprechtové Soul of flowers představující široký soubor 35 jejích tušových maleb a akvarelů.

RADKA FOLPRECHTOVÁ (1971) absolvovala Vysokou školu uměleckoprůmyslovou v Praze – ateliér Knižní grafiky a písma profesora Solpery. Věnuje se grafickému designu a volné tvorbě, zejména akvarelovým a tušovým malbám, kterými zachycuje křehkost květin a života. Má za sebou řadu samostatných i skupinových výstav po celé republice. Žije a tvoří v Poděbradech a Praze.

….

Průvodní text kurátora Petra Volfa k výstavě:

Tušová a akvarelová malba Radky Folprechtové je jako vydechnutí, během něhož se štětec sotva dotýká papíru. Sledovat jeho pouť po vlhkém podkladu, prchavý okamžik, kdy se barva setkává s vodou, je jako číst zenovou poezii, aniž bychom museli znát abecedu. Ostatně, malířka vychází z kaligrafie a prvotních znaků, které prý otevírají cestu k pochopení světa. Nic se nevylepšuje, neboť to není potřeba. Obraz je takový, jaký má být, a to, co je, je díky tomu dobré.

Technická bravura umožňuje postihnout určité charakteristické prvky rostlin – asi jako když se portrétují lidé – ale ve své podstatě není důležité, jestli jde o slunečnice, vlčí máky nebo tulipány či konvalinky. Jsou to totiž jejich esence podané v různých fázích životních cyklů, přičemž se, ať jsou jakékoliv, vyznačují jakýmsi ustavičným pohybem.

Čím jsou křehčí a nehmotnější, tím více se zdá, že levitují: zbaveny jakékoliv tíže se odpoutávají od reality. Je v tom překvapivě svobodná vůle. Prožívají vlastní existenci: tehdy, teď i v budoucnosti, nezávisle na nás. Zjišťujeme, že v úsporném gestu, k němuž lze dospět až po dlouhodobě soustředěné tvorbě, se může zrcadlit pravda. Jednoho není bez druhého, jsou to spojité nádoby. Členité celky jsou souběžně redukovány do částí, kde jsou stonky v řezu zpodobněny jako ubíhající kruhy a svého druhu vrcholné stadium dokonané organické formy. Díváme se do jejich nitra a pociťujeme až závratnou hloubku.

Dokud jsem neuviděl obrazy Radky Folprechtové, netušil jsem, že nejenom lidé, ale také květiny mají duše. Teď už to vím. Vybavila se mi úvaha Karla Malicha, jednoho z nejvýznamnějších českých výtvarných umělců druhé poloviny dvacátého století, jenž popsal duši jako „přemítající vánek“. Nadaná umělkyně jeho slova zobrazila. Její tvorba je potvrzením poznání, že opravdové umění nám zjevuje to, co jsme dosud třeba jenom tušili, ale nedokázali jsme si to představit. Proto se bez něj neobejdeme.

Petr Volf, kurátor



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Radka Folprechtová: Soul of flowers