Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Radka a Vlastimil Vodákovi „Do prostoru !“

13. 12.-8. 1. / Nová síň / Instalace

Do 8.1.2017 bude v Galerii Nová síň, Voršilská 3, Praha 1, přístupná výstava Radky a Vlastimila Vodákových „Do prostoru !“

Výstava prostorových objektů, textilních reliéfních panó a tapiserií Radky a Vlastimila Vodákových je průřezem jejich tvorby posledních let.

Radka Vodáková vytváří vysoké reliéfy v zářivě barevných textilních čtvercích autorskou technikou „šito“. Motivem jejích prací jsou drobné postřehy ze současnosti, na které reaguje textilními hříčkami. Do kompozic, jejichž obsah potvrzuje vtipnými názvy, zapojuje pomocí průstřihů a děr i stěnu – tak, jak to činí již od 70. let. Vlastimil Vodák tvoří tapiserie s nízkými lineárními reliéfy jednoduchými tkalcovskými vazbami. Osnovní nitě nezakrývá (jako např. u gobelínové techniky), ty jsou nyní svojí barevností stejně významné jako útek tkaniny. Výsledný stylizovaný geometrizující tvar připomíná svou zkratkou předkolumbovské tkaniny. Tématy rozměrných vazebných tapiserií jsou symboly, mezilidské vztahy a city nebo zasažená krajina.

V prostoru galerie se pak oba výtvarníci setkávají v autorsky tkaných prostorových objektech ze silného hliníkového drátu, s barevnými, často paličkovanými detaily. I ve společně vytvořených plastikách je dobře patrný jemný humor, ironie a nadsázka. Poslední dílo získalo uznání na VII. Bienále krajky ve Vamberku v kategorii volná tvorba.

Kurátor výstavy PhDr. Vlastimil Havlík, Ph.D.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Radka a Vlastimil Vodákovi „Do prostoru !“