Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Radek Brož: Nahoře

6. 6.-17. 8. / Novoměstská radnice / Malba

Do 17.8.2016 bude v Galerii ve věži Novoměstské radnice, Karlovo nám. 1/23, Praha 2 (vstup z Vodičkovy), přístupná zajímavá výstava Radka Brože: Nahoře.

Retrospektivní ukázka z rozmanitého díla (obrazy, grafiky a objekty) umělce, který se vztahoval k duchovním tématům a tradici naší země. Výstava je pořádána též jako připomínka výročí  úmrtí autora v roce 1996.

Kurátor výstavy: David Bartoň

Radek Brož

(6. června 1967 – 30. prosince 1996) byl český výtvarník.

Zabýval se kresbou, malbou, grafikou (zvláště technikou monotypu), vytvářel dřevěné objekty, pracoval také na projektu dokumentace gotických šablon a rekonstrukce středověkého nábytku pro Podještědské muzeum v Českém Dubu.

Působil jako učitel ZUŠ v Praze 10 a od roku 1996 jako odborný asistent katedry výtvarné výchovy na Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy.

Výtvarný názor Radka Brože byl formován nejen vzděláním na této fakultě, ale i vlastním studiem dějin výtvarného umění, jakož i přátelstvím s osobnostmi, jako byli Adriena Šimotová nebo Václav Boštík.

V počátcích tvorby se Radek Brož inspiroval estetikou pop-artu, především Andy Warholem.

Spolu s Romanem Dvořákem, Romanem Traburou a Janem Vaňkem založil v roce 1988 skupinu Pilky.

Na přelomu 80. a 90. let 20. století se začal inspirovat lidovou tvorbou s náboženskými motivy.

Podstatná část díla Radka Brože byla inspirována mariánskou tematikou. Vytvořil mariánský cyklus čítající 52 monotypů, v nichž pracuje s mariánským monogramem.

Počínaje 90. lety 20. století začal také vytvářet objekty s náboženskou tematikou hlavně ze dřeva a doprovázel je texty.

Spolu se svojí ženou Alenou a historikem Tomášek Edelem zmapoval fenomén gotických šablon v českých, německých a rakouských lokalitách. V této souvislosti vznikla také jeho nerozsáhlejší realizace – evokace středověké měšťanské světnice v českodubském muzeu, která je vyzdobena právě kopiemi gotických šablon.

David Bartoň, zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Radek_BrožFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Radek Brož: Nahoře