Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Prostor pro pohyblivý obraz III.kapitola – The Owl’s Legacy and Its Discontents

Do 3.1.2016 bude v přízemí Veletržního paláce Národní Galerie, Dukelských hrdinů 47, Praha 7, přístupná výstava Prostor pro pohyblivý obraz III.kapitola – The Owl’s Legacy and Its Discontents.

Umělci: Eric Baudelaire, Duncan Campbell, Josef Dabernig, Liam Gillick, Christian Jankowski, Maria Loboda, Lucy Raven

Tématem třetí kapitoly výstavního cyklu Národní galerie v Praze, Prostoru pro pohyblivý obraz, je médium dokumentu v současném vizuálním umění. Těžištěm aktuální expozice ve Veletržním paláci s podtitulem The Owl’s Legacy and Its Discontents je dílo Inner Time of Television z roku 2010.

The Otolith Group a francouzský filmař Chris Marker ve společném projektu rekonfigurují jeho dílo L’heritage de la chouette neboli The Owl’s Legacy, třináctidílný televizní cyklus z roku 1989 zabývající se kulturou antického Řecka, jako instalaci a doprovodnou ‚artist book‘. The Owl’s Legacy zkoumá odkazy a potenciál antického Řecka skrze kontinuální modulaci videomateriálu, voiceover komentáře a studiové rozhovory s odborníky na toto klasické období, filmaři, dramatiky, skladateli, filozofy a dalšími specialisty. „Všech třináct epizod The Owl’s Legacy přítomných v galerijním prostoru lze prožít jako celek a je možné je sledovat jednotlivě. Inner Time of Television tímto narušuje logiku cyklu televizních dokumentů a naznačuje, že kontext pro práci s médiem pohyblivého obrazu, která se vzepřela konvencím televizního natáčení v daném žánru, se radikálně přesunul do roviny současného umění,“ uvádí kurátor Jen Kratochvil.

Chris Marker a jeho dílo, o kterém filmový teoretik Roy Armes prohlašuje, že „Marker je neklasifikovatelný, zkrátka jedinečný … francouzský film má své dramatiky a básníky, své techniky a životopisce, ale pouze jediného skutečného esejistu: Chrise Markera…”, stojí u zrodu tradice dokumentárních strategií v současném umění. „Jeho schopnost reprodukovat vzdělanost a prezentovat znalosti ve filmu jsou stavebními kameny nejrozšířenějších projevů soudobé práce s médiem pohyblivého obrazu, videoeseji a dokumentem. Je tak platformou pro všechna díla třetí kapitoly Prostoru pro pohyblivý obraz – filmy Erica Baudelaira, Duncana Campbella, Christiana Jankowského a Lucy Raven,“ dodává Kratochvil. Představení těchto badatelských strategií však zásadně překračuje samotný pohyblivý obraz a můžeme je také hledat v malířské tvorbě Marie Lobody, ve filmech a architektuře Josefa Daberniga a v prostorových instalacích Liama Gillicka.

Obsah třetí kapitoly Prostoru pro pohyblivý obraz zároveň navazuje na téma letošního Fotograf Festivalu, kterým je právě médium dokumentu. Festival tak bude zahájen spolu s otevřením podzimní výstavní sezóny ve Veletržním paláci. V prostoru Malé dvorany nad knihkupectvím NG – KOENIG BOOKS bude po celou dobu festivalu otevřena festivalová čítárna.

Z výstavního projektu Prostor pro pohyblivý obraz obsahově vychází také program mezinárodních událostí Souběžné formáty. Po dobu trvání jeho třetí kapitoly se v rámci Souběžných formátů v několika kulturních a uměleckých institucích v Praze a Brně představí umělci Eric Baudelaire, Lucy Raven a James Richards a kurátoři le peuple qui manque (chybějící lid) a Isla Leaver-Yapová. Souběžné formáty jsou organizovány Are.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Prostor pro pohyblivý obraz III.kapitola – The Owl’s Legacy and Its Discontents