Vernisáž Prostor pro pohyblivý obraz III.kapitola – The Owl’s Legacy and Its Discontents
Do 3.1.2016 bude v přízemí Veletržního paláce Národní Galerie, Dukelských hrdinů 47, Praha 7, přístupná výstava Prostor pro pohyblivý obraz III.kapitola – The Owl’s Legacy and Its Discontents.
Umělci: Eric Baudelaire, Duncan Campbell, Josef Dabernig, Liam Gillick, Christian Jankowski, Maria Loboda, Lucy Raven
Tématem třetí kapitoly výstavního cyklu Národní galerie v Praze, Prostoru pro pohyblivý obraz, je médium dokumentu v současném vizuálním umění. Těžištěm aktuální expozice ve Veletržním paláci s podtitulem The Owl’s Legacy and Its Discontents je dílo Inner Time of Television z roku 2010.
The Otolith Group a francouzský filmař Chris Marker ve společném projektu rekonfigurují jeho dílo L’heritage de la chouette neboli The Owl’s Legacy, třináctidílný televizní cyklus z roku 1989 zabývající se kulturou antického Řecka, jako instalaci a doprovodnou ‚artist book‘. The Owl’s Legacy zkoumá odkazy a potenciál antického Řecka skrze kontinuální modulaci videomateriálu, voiceover komentáře a studiové rozhovory s odborníky na toto klasické období, filmaři, dramatiky, skladateli, filozofy a dalšími specialisty. „Všech třináct epizod The Owl’s Legacy přítomných v galerijním prostoru lze prožít jako celek a je možné je sledovat jednotlivě. Inner Time of Television tímto narušuje logiku cyklu televizních dokumentů a naznačuje, že kontext pro práci s médiem pohyblivého obrazu, která se vzepřela konvencím televizního natáčení v daném žánru, se radikálně přesunul do roviny současného umění,“ uvádí kurátor Jen Kratochvil.
Chris Marker a jeho dílo, o kterém filmový teoretik Roy Armes prohlašuje, že „Marker je neklasifikovatelný, zkrátka jedinečný … francouzský film má své dramatiky a básníky, své techniky a životopisce, ale pouze jediného skutečného esejistu: Chrise Markera…”, stojí u zrodu tradice dokumentárních strategií v současném umění. „Jeho schopnost reprodukovat vzdělanost a prezentovat znalosti ve filmu jsou stavebními kameny nejrozšířenějších projevů soudobé práce s médiem pohyblivého obrazu, videoeseji a dokumentem. Je tak platformou pro všechna díla třetí kapitoly Prostoru pro pohyblivý obraz – filmy Erica Baudelaira, Duncana Campbella, Christiana Jankowského a Lucy Raven,“ dodává Kratochvil. Představení těchto badatelských strategií však zásadně překračuje samotný pohyblivý obraz a můžeme je také hledat v malířské tvorbě Marie Lobody, ve filmech a architektuře Josefa Daberniga a v prostorových instalacích Liama Gillicka.
Obsah třetí kapitoly Prostoru pro pohyblivý obraz zároveň navazuje na téma letošního Fotograf Festivalu, kterým je právě médium dokumentu. Festival tak bude zahájen spolu s otevřením podzimní výstavní sezóny ve Veletržním paláci. V prostoru Malé dvorany nad knihkupectvím NG – KOENIG BOOKS bude po celou dobu festivalu otevřena festivalová čítárna.
Z výstavního projektu Prostor pro pohyblivý obraz obsahově vychází také program mezinárodních událostí Souběžné formáty. Po dobu trvání jeho třetí kapitoly se v rámci Souběžných formátů v několika kulturních a uměleckých institucích v Praze a Brně představí umělci Eric Baudelaire, Lucy Raven a James Richards a kurátoři le peuple qui manque (chybějící lid) a Isla Leaver-Yapová. Souběžné formáty jsou organizovány Are.