Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž prodloužené výstavy Jiří Fürst a přátelé: Plastiky

18. 7.-31. 8. / Vrtbovská zahrada / Socha

Do 31. 8. 2021 najdete ve Vrtbovské zahradě, Karmelitská 25, Praha 1, v nové podzemní galerii velmi zajímavou a krásnou výstavu Jiří Fürst a přátelé: Plastiky.

Vystavují: Jiří FÜRST, Martina CHLOUPA, Sten CHMELAŘ, Sylvie CHOISNEL, David KRAČEK, Karolína KRAČKOVÁ NEPRAŠOVÁ, Markéta MELKUSOVÁ, Martina NIUBO a Miro ŽÁČOK.

Úvodní text Martiny Niubo k výstavě:

K sochám Matyáše Bernarda Brauna, které jsou ve Vrtbovské zahradě na Malé Straně už tři sta let trvale doma, přibyla díla devíti veskrze současných umělců. Umístěná v galerii a jen dočasně „jako hosté“ však barokního mistra neruší.

Kam až sahá představivost jejich tvůrců, potvrzuje rozmanitost témat, použitých materiálů, přístupů ke zpracování. Osobitým výtvarným projevem se vyznačuje každý z vystavujících autorů včetně sochaře Jiřího Fürsta, organizátora této prezentačně-prodejní výstavy a sochařských sympozií v nemocnici v Berouně.

Kromě své figurální realistické i stylizované tvorby představuje busty spisovatelů Ludvík (Vaculík) nebo Arnošt (Lustig). Jiné pojetí busty, v barevném vosku na sádře, předkládá Sylvie Choisnelová, když ztvárnila Marii Čermínovou, česko-francouzskou surrealistickou malířku známou jako Toyen.

Je skutečnost, že několik z vystavujících patří mezi někdejší žáky a žákyně Kurta Gebauera. Jednou z nich je sochařka a restaurátorka Martina Niubó Klouzová. Návštěvníky zaujala svými plastikami Tři grácie (kočky), Čurající chlapeček a zejména holčičkou Tak trochu nad zemí.

Martina NiuboFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž prodloužené výstavy Jiří Fürst a přátelé: Plastiky