Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž privátní výstavy Svět podle MAXIMa

Do 30. 11. 2022 je v Sotheby`s international realty, Janáčkovo nábřeží 51, Praha 5, přístupná jen pro předem objednané zájemce z řad sběratelů privátní výstava Svět podle MAXIMa.

Výstava Svět podle MAXIMa nese svůj název podle knihy Svět podle Garpa, amerického spisovatele Johna Irvinga. Námětem výstavy jsou stejně jako v Irvingově knize citlivá a aktuální témata dnešní civilizace: individualita osobnosti, současné společenské otázky, strach či vnitřní soupeření o nalezení vyššího smyslu.Autorská výstava se snaží komplexně reflektovat dílo americko-českého výtvarného umělce MAXIMa, který žije a tvoří střídavě v Praze a v Los Angeles. MAXIM je znám svou tvorbou velkoformátových pláten, expresivních kreseb a mixováním médií. Lze říci, že MAXIM navazoval z počátku tvorby na odkaz Informelu – negeometrické abstraktní a akční malby. V poslední fázi tvorby se však spíše transformuje blíže k Tachismu, tedy opět do malby nezatížené formou a nesvázané striktními pravidly.

Využívá zdánlivě plastickou linku a principy kaligrafie, což má své kořeny v MAXIMově studiu typografie a kaligrafie na pražské Hellichovce. Jeho tvorba je instinktivní, klade důraz na autentickou subjektivní výpověď, vyznačuje se silným principem intuice, hravostí, využívá gestickou techniku a vykazuje známky automatismu.MAXIM jako jeden ze svých prvotních pracovních postupů používal specifickou techniku, kterou dlouhodobě vyvíjel. Vytvářel speciální hmotu, kterou vléval na plátno. Vznikala tak díla na pomezí sochy a obrazu. Na výstavě jsou zastoupena díla reflektující obě MAXIMovy tvůrčí fáze, starší ryze informelovou i novější tachistickou.

MAXIMovy obrazy odráží jeho niterné pocity a volné plynutí vlastních myšlenek, vyjadřují jeho vnitřní soupeření o nalezení vyššího smyslu, hledání pravdy či význam času. Dalším jeho výrazným tématem je pak bezvýznamnost jednotlivce v grandiózním měřítku vesmíru.

MAXIM (www.maximdtla.com) je uznávaný umělec původem z Čech žijící v Los Angeles. 

Počátky Maximovy tvorby sahají do hudby, kdy jako teenager hrál na kytaru a byl členem úspěšné kapely Posmrtné zkušenosti. Zároveň získal vzdělání na umělecké škole, kde na naučil základům grafického designu, fotografie či kaligrafie. V 24 letech jej jeho touha po objevování zavedla do Spojených států. Teprve v Los Angeles, kde se usadil a žije doposud, se v něm naplno projevila touha malovat. Jeho tvorba má silný filosofický a psychologický základ. Představuje v ní své svědectví světa, v němž žijeme, jakýsi portrét lidské rasy, který je projevem vnitřního boje za nalezení vyššího významu a řádu lidské povahy. Tvoří velkoformátové výrazně strukturální malby s prvky symbolismu a kaligrafie. Jeho proces malby je zároveň intuitivní, kdy on sám splývá s plátnem v přítomném okamžiku a stává se tak portálem svého podvědomí. Má za sebou již řadu samostatných i skupinových výstav po celých Spojených státech.

O unikátní hudební doprovod formou živého atmosférického DJ setu se na vernisáži postaral Karel Havlíček, MAXIMovo dvojče a zároveň jeden z nejžádanějších českých hudebních skladatelů současnosti (www.karelhavlicek.com).



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž privátní výstavy Svět podle MAXIMa