Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Příběh krásné Lédy – znovuobjevený obraz Josepha Heintze staršího

Do 3.1.2016 bude v konírně Paláce Kinských Národní Galerie, Staroměstské náměstí 12, Praha 1, přístupná krásná výstava Příběh krásné Lédy – znovuobjevený obraz Josepha Heintze staršího.

Po téměř 400 letech byl opět objeven proslulý obraz Léda s labutí od rudolfinského mistra Josepha Heintze staršího. Od 2. října 2015 bude k vidění v Konírně paláce Kinských Národní galerie v Praze v rámci výstavy Příběh krásné Lédy. Vystavena bude i jedna ze tří přípravných kreseb, které byly do znovuobjevení malby po staletí jedinými důkazy existence Heintzova díla.

Joseph Heintz st. (1564, Basilej – 1609, Praha) byl významným umělcem a dvorním malířem Rudolfa II. a výrazně se prosadil také v Augsburgu. „Po znovuobjevení jeho vrcholného díla, obrazu Lédy s labutí, se Národní galerie dohodla společně s Kunstsammlungen a Museen Augsburg na uspořádání trojice komorních výstav představujících ojedinělý nález, příběh obrazu a další tematicky související výtvarná díla,“ uvádí Alena Volrábová, ředitelka Sbírky grafiky a kresby Národní galerie v Praze a kurátorka výstavy.

Kromě Heintzova oslavovaného díla výstava představí i jednu ze tří přípravných kreseb, kterou vlastní Národní galerie. Vystaveny budou také obrazy, grafické listy a kresby významných mistrů zejména s mytologickou tématikou, jako například Jupiter a Io, Paridův soud či Únos Heleny. Kromě slavného obrazu výstava představí i autora samotného. „Expozici tvoří tři části a tedy i tři tematické linie: Joseph Heintz – císařský dvorní malíř, Léda s labutí a jiné Jupiterovy lásky a Lédiny děti. Vystavené exponáty pocházejí z období od 15. století až do počátku 17. století, výjimečně i z 18. století,“ dodává Alena Volrábová.

Na jaře letošního roku byla Léda s Labutí představena veřejnosti v rámci výstavy v Augsburgu, kde byl Heintz měšťanem a působil zde jako malíř, inventor grafiky i jako architekt. Ve Vídni, kde se zachovala velká část císařských sbírek Rudolfa II., bude výstava uspořádána v roce 2016.

Doprovodné programy
Prohlídky výstavy s kurátorkou
středa 4. 11. 2015 v 16.30
čtvrtek 10. 12. 2015 v 16.30

Umění vzrušení mysli – výtvarná dílna pro mládež a dospělé
sobota 21. 11. 2015 od 14 do 17 hod
Jsou obrazy, které dokáží vzrušit naši představivost? Vyrušit naši mysl ze zdánlivého klidu a podnítit k novým úhlům pohledu na člověka a jeho jednání? Ano, takové může být i manýristické umění. Pojďte spolu s námi vyzkoušet, jak vzrušujících zážitků z obrazů dosahovali manýrističtí mistři. Znovunalezený obraz Léda s labutí může být branou do vašich vlastních představ a mytologie, a pomáhá chápat setkávání nejrůznějších významů i v dnešních obrazech. Rezervace nutná na ssueduc@ngprague.cz

Generální partner Národní Galerie
Komerční banka

Hlavní mediální partner
Česká televize

Mediální partneři
Český rozhlas, Hospodářské noviny, Aktuálně.cz, Prague Events Calendar, Anopress IT, The Museum Channel, ArtmapFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Příběh krásné Lédy – znovuobjevený obraz Josepha Heintze staršího