Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž předaukční výstavy děl Oty Janečka (1919-1996)

12. 6.-24. 6. / Nová síň / Malba

Do 24.6.2018 bude v Galerii Nová síň, Voršilská 3, Praha 1, přístupná zajímavá předaukční výstava vybraných výtvarných děl předního českého malíře, grafika, ilustrátora a sochaře Oty Janečka (1919-1996).

Všechna vystavená díla budou následně dražena na večerní aukci v neděli 24.6.2018 od 18 hodin.

Více informací a aukční katalog na www.pragueauctions.com

Ota Janeček (1919 – 1996) od počátků čtyřicátých let prochází neobyčejně složitým uměleckým vývojem plným zvratů a zdánlivě zcela odlišných malířských směrů.

 

Od Modiglianovských portrétů žen a kubistických zátiší, přes obrazy rájů a trav, přes obrazy Českého středohoří, přes obrazy velkoměst a předměstí až k zobecněným rostlinným motivům v cyklu Flóry, k základu života, k buňce, k prazákladu vesmíru, ke struktuře hmoty v šedesátých letech. Je to vývojová cesta od figurální malby, od zátiší, od krajiny viděné mnoha rozličnými způsoby k nefigurální malbě, k malbě jež vykazuje všechny znaky abstrakce až na jednu drobnost.

Ota Janeček odmítal tyto obrazy označit za abstraktní. Jsou to obrazy světa kolem mne, obrazy věcí jak je vidím i co o nich vím.

Obrazy, kresby a grafické listy z let 1943-1989 právem patří mezi vrcholy české výtvarné scény druhé poloviny 20. století.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž předaukční výstavy děl Oty Janečka (1919-1996)