Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž poslední výstavy v Čítárně Unijazzu: Nevíme, co najdeme, ale co najdeme, vystavíme

Do 31.12.2018 bude v čítárně Unijazzu, Jindřišská 5, II.schodiště, 4.patro, přístupná zajímavá poslední výstava pod názvem Nevíme, co najdeme, ale co najdeme, vystavíme.

Výstava mapuje 24 let Čítárny v Jindřišské.

„Ke spoustě z vás se s velkou pravděpodobností již donesla zpráva, že počínaje novým rokem 2019 bude náš čas v Jindřišské zpečetěn a do konce prosince se musíme z našich prostor vystěhovat. Rádi bychom vás uchlácholili tím, že je to jako každoročně dohadování o prodloužení smlouvy, jenže letos je to opravdu definitivní. Současný zahraniční majitel nemovitosti se rozhodl celý dům zrekonstruovat, proto v Jindřišské ulici úderem ledna končíme nejen my, ale také legendární kulturní časopis Revolver Revue. Správcovská firma nám po čas našeho působení vycházela vstříc, přesto nás mrzí, že i my jsme se nakonec stali obětí gentrifikace, trendu vedoucího k likvidaci společenského a veřejného života v centru Prahy. Místa původně určená k setkávání, žití či pořádání nekomerčních kulturních akcí, jsou v dnešní době vytlačována kancelářemi a hotely.

Smutnou zprávu pomalu zpracováváme a vymýšlíme, co dál. Víme ale už nyní, že rozhodně skončit nechceme a budeme hledat nové prostory. Poslední tři měsíce do konce roku 2018 se budeme snažit naplnit retrospektivním programem. Už oslovujeme lidi, kteří se na dění kolem Čítárny podíleli.

Jindřišská, to není jen Čítárna samotná, ale také sídlo celého Unijazzu, sdružení, o kterém jsme pod tímto názvem mohli slýchávat od roku 1987. Je jednou z organizací, která navazuje na činnost původní Jazzové sekce. Pod křídla Unijazzu spadá také Kaštan na Praze 6, dále kulturní magazín UNI, který vychází už od roku 1991. Od roku 1993 Unijazz organizuje také dva festivaly. Festival pro židovskou čtvrť v Boskovicích a festival Alternativa v Praze, který patří mezi nejvýznamnější festivaly alternativní a experimentální hudby u nás.

Čítárna sídlí v Jindřišské ulici ve čtvrtém patře už od roku 1994. Během let se z Ćítárny stalo vyhledávané místo s jedinečnou atmosférou a pestrou škálou kulturních večerů. Za téměř čtvrtstoletí v Čítárně proběhlo více než 300 výstav a 2700 poslechových pořadů, besed, přednášek, autorských čtení, křtů knih, koncertů, projekcí, šachových turnajů a mejdanů či oslav. Například v říjnu proběhla již 208. Jazzmánie Vladimíra Kouřila či 140. šachový turnaj Unijazz cyklus. V prostorách Čítárny se nachází také rozsáhlé veřejně přístupné fondy obsahující kromě knih, periodik a dalších kulturních materiálů také hudební nosiče nabízející hudbu různých žánrů. Vděčíme za to všem dárcům, kteří se na rozrůstání fondů podíleli.

Budeme rádi, když si poslední tři měsíce společně s námi užijete a třeba se s námi podělíte o to, čím je pro vás Čítárna jedinečná. Kdybyste věděli o nějakých volných a vhodných prostorech pro novou Čítárnu, dejte nám prosím vědět na unijazz@unijazz.cz.

Děkujeme.

Váš Unijazz“Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž poslední výstavy v Čítárně Unijazzu: Nevíme, co najdeme, ale co najdeme, vystavíme