Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Poklady malíře Gustava Kruma

Do 5.5.2017 bude na Libeňském zámku, Zenklova 1/35, Praha 8, zdarma přístupná výstava Poklady malíře Gustava Kruma, imaginace dobrodružství.

Gustav Krum (23. května 1924, Jihlava – 21. března 2011) byl český malíř a ilustrátor dobrodružných knih. Proslul zejména svými ilustracemi (především ke knihám Karla Maye) a obrázkovými seriály (dnes se pro tento žánr používá označení komiks), které vycházely na pokračování v různých časopisech.

Narodil se v Jihlavě. V letech 1949 až 1954 studoval na Akademii výtvarných umění (AVU) v Praze a na grafické speciálce u profesorů Vladimíra Pukla a Miloslava Holého. Patřil mezi absolutní špičku českých ilustrátorů a rozsah jeho díla je obrovský. Ilustroval téměř sto knih – od antických témat a dobrodružných příběhů až po české dějiny a archeologické knihy.

Poslední měsíce svého života strávil Gustav Krum v Jihlavě, kde mu v roce 2000 bylo uděleno čestné občanství.

………

Malíř a ilustrátor Gustav Krum se narodil 23. května 1924 v Jihlavě. V listopadu 1948 nastoupil jako malíř porcelánu v závodě Gloria ve Staré Roli. O půl roku později složil zkoušky na Akademii výtvarných umění v Praze, kde studoval 2 roky figurální malířství u profesora Holého a 3 roky grafickou speciálku u profesora Pukla. Významným momentem v Krumově tvorbě se stal rok 1964, kdy získal příležitost výtvarně se prezentovat seriálem Vinnetou v časopise Zápisník Svou uměleckou kariéru musel Gustav Krum ze zdravotních důvodů definitivně ukončit v roce 2007.

CV: Wikipedia a databáze knihFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Poklady malíře Gustava Kruma