Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Pode Bal: Rekonstrukce jako tragédie a fraška

16. 7.-31. 10. / Museum Kampa / Instalace

Do 31.10.2015 bude na nádvoří Musea Kampa, U Sovových mlýnů 2, Praha 1, instalována zajímavá skulptura umělecké skupiny Pode Bal: Rekonstrukce jako tragédie a fraška.

Dát veřejnosti možnost zhlédnout naživo kontroverzní prostorově rozměrnou skulpturu, ale také otevřít debatu nad dosud nevyřešenou otázkou vypořádání se se zločiny páchanými v dobách komunismu si klade za cíl tato instalace. Dílo umělecké skupiny Pode Bal zvané „Rekonstrukce jako tragédie a fraška“ se do Musea Kampa přesunulo z promenády před bruselským sídlem Evropského parlamentu, kde v květnu tohoto roku vzbuzovalo emoce nejen mezi některými evropskými politiky.

Socha o rozměrech sedm krát sedm metrů pro dokreslení historického kontextu nese obsáhlý podtitul „Roztrhání NSH (narušitele státních hranic), občana východního Německa Hartmuta Tautze ´samostatně útočícími psy´ československé pohraniční jednotky při pokusu překročení hranic v srpnu 1986 ze Slovenska do Rakouska v oblasti Petržalka, zatímco pohraničník Ivan Hirner a vojín Oldřich Kovář přihlížejí“ bude na nádvoří Musea Kampa k vidění až do konce října.

„Socha na mě mimořádně silně emocionálně zapůsobila. Nejedná se totiž o obecnou kritiku, sousoší znázorňuje konkrétní tragický příběh osmnáctiletého chlapce, a co je na tom zvlášť smutné, ukazuje příběh dvou nepřímých pachatelů, příslušníků pohraniční stráže, kteří mají svá jména a dnes žijí spokojeným životem. Museum Kampa se zaměřuje na výtvarná díla z období komunismu a toto dílo svým tématem a kritikou totalitní moci do prostor Musea nepochybně patří,“ uvedl člen Správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil.

V průběhu září bude pro návštěvníky připraven bohatý doprovodný program, který bude obsahovat celkem tři tématické diskuse, autorské či komentované prohlídky.

Instalace z dílny Petra Motyčky a Dana Trantiny připomíná osud osmnáctiletého Hartmuta Tautze, který se v srpnu roku 1986 pokusil emigrovat z Bratislavy do Rakouska. Při překračování hranic v blízkosti bratislavského sídliště Petržalka na něj však narazila pohraniční stráž, která na něj poslala psy, a na místo poskytnutí pomoci ho předvedli na stanici, kde ho vyslýchali. Krátce po převozu do nemocnice na následky svých rozsáhlých zranění zemřel.

„Příběh Hartmuta Tautze byl pro vznik sochy zásadní, protože přesahuje hranice hned čtyř současných evropských států a nese rysy klasické tragédie, kde hrdina podléhá v nerovném boji proti mnohem silnějšímu nepříteli, v tomto případě komunistické zvůli. V případě Tautze navíc není sebemenší pochybnost, že neposkytnutím pomoci jej pohraničníci de facto zavraždili. To, že se zatím nikdo nemusel zodpovídat za vraždění na Železné oponě je fraška, typická pro náš ‘ladovský kraj’,”popisuje Petr Motyčka pohnutky, které je spolu s druhým autorem Danem Trantinou inspirovaly k vytvoření této sochy.

„Jsem ráda, že u nás bude toto dílo v muzeu vystavené. Myslím, že je důležité, aby se mladí lidé o takových událostech z dob minulého režimu dozvěděli a mohli o nich diskutovat,“ říká Meda Mládková, zakladatelka Musea Kampa.

Instalaci díla v Museu Kampa finančně podpořila TOP 09.

„TOP 09 podpořila instalaci sochy částkou 250 000 Kč. Minulost nesmí být zapomenuta, naopak i čtvrt století po sametu si musíme připomínat zrůdnost totalitní ideologie, projevující se absolutní neúctou k lidskému životu. Připomínat o to intenzivněji, čím více se bagatelizují zločiny minulosti,“ říká Jiří Koubek, předseda pražské organizace TOP 09, který se za sponzora zúčastnil tiskové konference.

“Nemáme ambici dílo hodnotit, naším cílem je otevřít debatu napříč odbornou i laickou veřejností o zločinech komunistické moci na hranici, ale i ve vnitrozemí. Připomínat osud Hartmuta Tautze je naší povinností, aby i příští generace bránily politice, která by vedla k takové nelidskosti,“ říká předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg k důvodům, proč se rozhodl instalaci sochy podpořit.



Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Pode Bal: Rekonstrukce jako tragédie a fraška