Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Plakáty mexické kinematografie: Josep Renau

Do 14.6.2015 bude v Institutu Cervantes, Na Rybníčku 6, Praha 2, přístupná velmi zajímavá výstava Plakáty mexické kinematografie: Josep Renau.

Výběr 91 plakátů navržených Josepem Renauem mezi lety 1940 a 1958 prakticky pokrývá zlatý věk mexického filmu. Renau zásadně mění způsob navrhování propagace filmu v Mexiku, a to prostřednictvím malby stříkací pistolí, která umožňuje vytváření realističtějších plakátů. Ty jsou pak tištěny offsetem.

Umělecká dráha Josepa Renaua (1907 Valencie – 1982 Berlín) se bezpochyby v mnohém liší od dráhy většiny ostatních autorů jeho generace. Žil a pracoval ve třech různých zemích: Španělsku (1907 – 1939), Mexiku (1939 – 1958) a NDR (1958 – 1982). Jeho činnost byla velmi různorodá. Po vzoru renesančních umělců se zabýval kresbou, malbou, grafickým designem, tvorbou plakátů, nástěnnými malbami a fotomontáží. Navíc také zasahoval do světa umění teoretickými úvahami, které publikoval v podobě různých esejů, článků, přednášek a pochopitelně v knihách.

Pokud k tomuto levicově smýšlejícímu autorovi přidáme ještě jeho roli historickou,spojenou s ochranou národního kulturního dědictví během španělské občanské války, spoluúčasti na vytvoření Španělského pavilónu na mezinárodní výstavě v Paříži v roce 1937, práci pro organizaci Milicias de la Cultura či tvorbu válečných plakátů, můžeme konstatovat, že jde o jednoho z nejdůležitějších španělských umělců dvacátého století. Kromě toho, patřil k exilové generaci, která ve své době spojovala nové kulturní tendence z ciziny s avantgardními směry ve Španělsku.

CV: Natalie A.Rollko, zivotnistyl.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Plakáty mexické kinematografie: Josep Renau