Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Petra Skoupilová: Ženy, móda, herci…

1. 4.-17. 4. / Písecká brána / Fotografie

Do 17.4.2016 bude v Písecké bráně, K Brusce 5, Praha 6, přístupná výstava fotografií Petry Skoupilové: Ženy, móda, herci…

Výstava významné české fotografky v Písecké bráně představuje výběr ženských portrétů, aktů, módy, herců a hudebníků. Její obsáhlá dlouholetá tvorba je výjimečná svým poetickým pojetím a ryze ženskou nepatetickou citlivostí. Kurátor výstavy Pavel Vančát.

Text kurátora k předchozí výstavě v Nikon gallery:

Petra Skoupilová (1944) vystudovala reprodukční fotografii, její cesta k vlastní fotografické tvorbě však byla spletitější. Přes práci sekretářky v hudebním vydavatelství Supraphon se dostala počátkem sedmdesátých let do klubu fotografů Asahi-Pentax, záhy začala fotografovat tehdejší alternativní módní přehlídky na pražské Bertramce, a posléze i portréty hudebníků a herců. Postupnou profesionalizaci však Petra Skoupilová vždy vyvažovala i cílevědomou volnou tvorbou, v níž se zaměřila na ženu jako osobnost, fotogenickou až na druhém místě.

Již od raného kladenského cyklu aranžovaných autoportrétů se Skoupilová otázky „role ženy“ vlastně držela stále, jen ji posléze začala zkoumat i u jiných žen. Její stěžejní cyklus „Matky a dcery“ zobrazuje neuchopitelnou náladu ženských vztahů v rámci rodiny, ale především ukazuje nadčasovost i prchavost konstelací založených na společných genech, touhách a starostech, na dědičnosti krásy, inteligence a fantazie. V dalších volných snímcích a cyklech Skoupilová často vycházela ze svojí profesionální módní a portrétní tvorby, ale její modelky najednou ožívají jako osobnosti, které přestávají pózovat, aby o to víc byly v bezčasových okamžicích samy sebou.

Fotografie Petry Skoupilové se věnují takřka výhradně ženě, její přirozenosti a kráse, nazírané citlivým a chápavým ženským okem. Na rozdíl od mužů volí civilní, neateliérové prostředí, vytvářející tiché souznění ženské pospolitosti. Klíčový význam měla pro Skoupilovou výstava v Galerii Fotochema v roce 1985, připravená ve spolupráci s Annou Fárovou. Ta definitivně potvrdila autorčin ojedinělý rukopis, vycházející z několika zdrojů: z ateliérového portrétu 19. století, z geometrického slovníku avantgardy i z romantické aranžované fotografie 70. let. Ve svém celku je tvorba Petry Skoupilové výjimečná svým pojetím, které poetiku a romantičnost vždy kompenzuje ryze ženskou, nepatetickou citlivostí, která jí v české fotografii zajišťuje nezaměnitelnou pozici.

Kurátor Pavel VančátFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Petra Skoupilová: Ženy, móda, herci…