Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Petr Vlach: Kravaty a růže

4. 11.-16. 11. / Senát Parlamentu ČR / Malba

Do 16.11.2015 bude v předsálí zasedací síně Senátu, Valdštejnská 3, Praha 1, (vstup „A“) pro vážné zájemce přístupná výstava Petra Vlacha: Kravaty a růže. Zájemce upozorňuji na nutné předchozí telefonické ohlášení (vzhledem ke schůzím Senátu) a povinnost mít s sebou občanský průkaz.

Výstavu pořádá senátor RNDr. Miloš Vystrčil.

Celkem 128 kravat, 10 šátků a 1 motýlek od členů Poslanecké sněmovny a Senátu Parlamentu České republiky je základem ústředního díla, které láká zájemce na jedinečnou výstavu.
Unikátní výtvor s názvem Požírán kravatami je totiž jedním z obrazů výstavy vysočinského výtvarníka Petra Vlacha, která od 5. do 16. listopadu zaplní pod souhrnným názvem Kravaty a růže Předsálí Jednacího sálu Senátu.

„Poděkování kromě tvůrce Petra Vlacha patří také asi dvěma desítkám našich kolegyň a kolegů, kteří poskytli dostatek materiálu na ústřední obraz. Měli jsme to s paní poslankyní Janou Fischerovou rozdělené, ona získávala kravaty a šátky ve sněmovně, já v senátu. Petr Vlach pak podle mého názoru odvedl skvělou „práci“ a vytvořil velmi působivé dílo. Vím, že záměrem Petra Vlacha je v budoucnu obraz vydražit a výtěžek věnovat na bohulibé účely. Moc mu držím palce a věřím, že třeba i výstava v senátu tomuto záměru pomůže,“ uvedl senátor Miloš Vystrčil.

Unikátní obraz Požírán kravatami byl již také vystaven na mezinárodní výstavě současného umění Human Rights (Lidská práva), kterou v italském Roveretu uspořádala Nadace Opera Campana dei Caduti. Vlach, jež pochází z Polné u Jihlavy a je v malířství autodidaktik s nevšedním uměleckým nadáním, se jí zúčastnil jako jediný umělec z České republiky už potřetí v řadě.

Obraz, na který svými módními doplňky přispěli čeští poslanci a senátoři, vyjadřuje podle slov autora vliv vysoce postavených politiků a úředníků na mírová či válečná dění kdekoli na světě a naprostou bezmoc prostého člověka. Jde o materiálový obraz opticky přitažlivé ikonické kompozice. V rovině přenesení je dle záměru umělce, jehož vzory jsou americký malíř Jackson Pollock a Němec Gerhard Richter, výrazně politicky a humánně účastný.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Petr Vlach: Kravaty a růže