Vernisáž Petr Tošovský a Ivan Králík – Skupina DWAU
Do 24.9.2020 bude ve Výstavní síni Antonína Navrátila, Nové sdružení, Husinecká 8, Praha 3, přístupná výstava Petra Tošovského a Ivana Králíky – Skupiny DWAU. Otevřeno Út – Čt 15 – 18. Všechny fotky z výstavy a vernisáže: Petr.
Ivan Králík, starší z dvojice, patří ke generaci šedesátých let, Po absolvo-vání výtvarné školy vyrůstal umělecky v inspirativním prostředí skupiny pardubických umělců a později ve víru Školy čistého humoru bez vtipu v Praze. V období umělecké zralosti si vytvořil osobitý styl založený na inteligenci citu a na intuitivním poznání blízkosti existence člověka a země. Jeho základním tvárným a významovým prvkem jsou kresba surrealistického původu a vytříbené plastické cítění čerpané z klasické fáze moderního sochařství. Na půdorysu svobodně vedené linie se poeticky zvedá nízký relief nebo se dramaticky vzdouvají tvary vysokých reliefů či trojrozměrných objektů, které korespondují s prožitkem dějů v živé i neživé přírodě.
Petr Tošovský kultivoval své přirozené výtvarné nadání a umělecké sklony nejprve v mistrovské škole uměleckého designu v Praze a později, po roce 2001, několikaletou spoluprací s galeriemi ve frankofonní části Kanady – v Quebecu a Montrealu. V jeho tvorbě lze pod zcela odlišným výtvarným řešením odhalit obdobné hlubší obsahové vrstvy jako v reliéfech Ivana Králíka – hledání paralely mezi životem člověka a bytím země jako součásti kosmu. To vyjadřuje strukturální malbou a často i velkým formátem obrazů. Hmatové cítění a jakoby tělesné prostoupení materie malby mu otevírá cestu k tomu, aby se autenticky ponořil do jakéhosi celistvého poznání zárodečných procesů v lidském životě a v existenci „synaptické“ krajiny. Do rozlehlé struktury svých obrazů, která se stává základním pocitovým prostorem, umisťuje výtvarné znaky jako události výtvarného i literárního příběhu.
Oba umělci jsou rovněž členy Nového sdružení pražských umělců, které má svoje sídlo zde na Žižkově. V ateliéru v Husinecké 8 probíhají úspěšné výstavy, také v rámci projektu „Žižkov – pražský Montmartre“, kde se prezentují jednotliví členové NSPU a pozvaní sympatizanti projektu. Tvoří umělecký dialog příslušníků sdružení sídlícího v této jedinečné, fenomenální části Prahy, kde mnozí i žijí a tvoří.
Nové sdružení pokládá za rozhodující kvalitu a profesionalitu uměleckých prací a sílu jejich sdělení. Tato idea je základem koncepce všech společných výstav sdružení. Při galerii má Sdružení k dispozici prostorný dvůr, kde pořádá občasné umělecké akce, například autorské čtení, nebo divadelní představení. Nové sdružení pražských umělců je podporováno městskou částí Prahy 3.