Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Petr Ševčík – plastiky a Jan Hanuš – obrazy

Do 28.10.2017 bude v Galerii u Zlatého kohouta, Michalská 3, Praha 1, přístupná výstava obrazů Jana Hanuše a plastik Petra Ševčíka.

Jan Hanuš se od raného mládí věnuje výtvarné fotografii. V letech 1981–1983 absolvoval školu výtvarné fotografie při Lidové konzervatoři v Ostravě. Již v této době zkouší různé experimentální metody ve fotografii, později se věnuje fotografickým kolážím, toto období vyvrcholí výstavou v Budapešti v Galerii mladého umění v roce 1989. Po roce 1989 se začíná živit jako grafik a designer. Vzhledem k povaze své práce, se po celou dobu snaží obory fotografie a grafiky navzájem propojovat. Obvykle nespokojen s výsledkem, s těmito pokusy na nějaký čas ustane, aby to za nějaký čas zkusil znovu. Ovlivněn technologickými postupy, se kterými se během své praxe neustále setkává, začíná experimentovat se serigrafií, která se nejvíce blíží jeho představám fotografa a grafika. Současné obrazy jsou tvořeny kombinací technik malby akrylovými barvami, mechanických úprav, serigrafického tisku.

Petr Ševčík se keramickou tvorbou zabývá od roku 1999 a od roku 2007 se zaměřuje na plastiky ze šamotové kameniny. Po poměrně širokém záběru na počátku své tvorby se v posledních letech zaměřuje na člověka. Jeho díla bývají různého zaměření od zasněných přes decentně humorná až po mírně lascivní. Pokud tematicky odbočí do zvířecí říše, mívají i jeho zvířátka tak trochu lidský výraz. Nezanedbatelnou část autorovy tvorby představují dekorační kachle. Při práci používá často vlastní postupy. Jeho technická erudice mu ve spojení s bohatou fantazií umožňuje odvážná řešení, která nejsou při práci s tímto materiálem běžná. Je-li potřeba, rozpaluje kovářskou výheň a kameninová díla dostávají kované doplňky. Při kombinaci kameniny se dřevem sahá po řezbářských dlátech a na dekoračních kachlích uplatňuje i zlato a platinu.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Petr Ševčík – plastiky a Jan Hanuš – obrazy