Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Petr Šesták: Chlapci a chlapi z druhého břehu

Do 31.8.2015 bude v kavárně a baru Druhej břeh, Vodní 17, Praha 5 (kousek od Náměstí Kinských / Švadova Divadla), přístupná jedna z hlavních výstav Prague Pride 2015 – fotografa Petra Šestáka: Chlapci a chlapi z druhého břehu.

Součástí zahájení prodejní výstavy portrétů a aktů byla i dobročinná aukce jedné z fotografií. Výtěžek z aukce a 10 % z výdělku Druhýho břehu bude věnováno na podporu Prague Pride.

Petr Šesták:

Narodil jsem se v roce 1975 v jižních Čechách. Vystudoval jsem gymnázium a obchodní akademii. Focení se věnuji od malička. Poprvé mě k němu přitáhl táta. Fotili jsme a dělali fotky v temné komoře na půdě. Sestavování záběru a vytváření fotky samotné byl pro mě napínavý a fascinující proces objevování nové reality, kterou jsem sám aktivně spoluvytvářel a zdokonaloval. Tato fascinace trvá dodnes.

Od střední školy se focení začínám focení věnovat více, a po přestěhování do Prahy v roce 2006 se focení stává hlavní náplní veškerého mého volného času. Fotím převážně kluky a muže, ale rád spolupráci navážu prakticky s každým, kdo má zájem o zajímavou fotografii pro sebe, nebo chce svůj portrét darovat někomu blízkému.

Fotografuji nejraději v ateliéru, ale vyrazím i ven do přírody. Hledání vhodných exteriérů je mým dalším koníčkem, který spíše připomíná práci detektiva nebo hledače pokladů. Příroda – voda, skály, kmeny stromů, tráva, listí, květiny nebo i obyčejná hlína a písek ve spojení s lidským tělem dokážou vytvořit jedinečnou symbiózu.

Fascinuje mě lidské tělo ve své nahotě a dokonalosti. Věnuji se hlavně aktu a portrétní fotografii. Respektuji ale každého a proces „svlékání“ je i procesem bližšího poznávání se s fotografovaným. Slovní spojení „decentní nahota“ nevystihuje přesně můj pohled na focení aktů. Nahota je pro mě spíše výsledek procesu objevování esence daného člověka a jeho vnější i vnitřní krásy. Gesto a póza těla vyjádří mnohdy více o charakteru nežli je možné jinou technikou zobrazování jedince.

Mám potřebu perfekcionismu a proto příprava záběrů, samotné focení a úprava hotových fotografií je pro mě práce, která vyžaduje čas, soustředění a intenzivní spolupráci fotografovaného. Mám rád dochvilnost, zájem o proces i o výsledek, nadšení i odvahu modelů a jejich dočasnou ztrátu zábran a uvolnění fantazie.

Nerozlišuji mezi svým vlastním projektem a zakázkou. Rád rozvíjím nápady a hledám společná řešení a odpovědi na otázky. Těší mě zájem o mé minulé práce, i když počet kopií fotografií limituji. Nejvíce mě motivuje další nová výzva, nabídka a zájem o spolupráci.

Petr Šesták

http://www.petrsestak.com/Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Petr Šesták: Chlapci a chlapi z druhého břehu