Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Petr Poš (1944 – 2015): Jakoby nic

2. 3.-27. 3. / Galerie Hollar / Ilustrace

Do 27.3.2016 bude v Galerii Hollar, Smetanovo nábřeží 6, Praha 1, přístupná zajímavá výstava Petr Poš (1944 – 2015): Jakoby nic.

Doprovodný program:
16. 3. v 17:00 projekce animovaných filmů Petra Poše

PETR POŠ (2. 1. 1944 – 1. 5. 2015)
Absolvoval VŠUP (prof. A. Hoffmeister) a stáž na Královské akademii v Bruselu (prof. Dewint). Věnoval se reklamní grafice, volné grafice, ilustroval kolem 30 knižních titulů, ale veřejnosti byl hlavně znám jako autor filmových plakátů a animovaných filmů – Fimfárum, Lakomá Barka, apod. Za svoji tvorbu získal řadu ocenění doma i v zahraničí.

„JAKOBY NIC“
Petr Poš si svými grafikami vybudoval pevné místo na scéně české grafiky. Zdánlivě lehce filozofujícím způsobem nám ukazuje nás samé.
Vždy s vtipem, ironií a sarkasmem, které byly pro něj typické. Jeho bystré a lehce poťouchlé oči do nás, zpoza brýlí, viděly.
Ve svých litografiích rozkrývá a komentuje náš svět, v němž všichni hrajeme své role, které se snažíme téměř vždy předvést v tom lepším světle. Ale on nás odhalí a šťouchne do nás.
Zdánlivě tvrdá, pevná linka má však jemné chvění. Lidské!
Rukopis člověka, který miloval svoji práci, dělal ji se spontánním potěšením a nasazením. Vyrovnával se tak se světem a realitou, které někdy drtí každého z nás. Přirozenost a grácie jeho výtvarného projevu voní čistotou. O ničem nás nepřesvědčuje, nepředvádí se.
Určitá uvolněnost v kresbě nám může připomínat K. Lhotáka či F. Tichého. Ale je prostě jiná. Ani zdání prvoplánové výtvarné exhibice.
Nic umělého, vytlačeného, formálního. Síla osobitosti a jeho výtvarné integrity se jasně ukázala při práci na animovaných filmech. S jakou virtuozitou dokázal přenést svůj rukopis do trojrozměrných postaviček a krajin!
Mám moc rád jeho kresbičky. Jde z nich velké potěšení z „práce“.
Možná vám tento text připadá málo teoretický a více osobní. A tak to je.
Někdy někde zaslechnu repliku či prožiji situaci – náhodnou, vtipnou – a uvnitř hned, jako čistou reakci, si řeknu: „To je pošovský!“
Krásná stopa, ne?
(Miroslav Pošvic)Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Petr Poš (1944 – 2015): Jakoby nic