Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Petr Písařík – Kód Navajo

6. 4.-14. 5. / Galerie Petr Novotný /

Do 14. 5. 2022 bude v Galerii Petr Novotný, Heřmanova 35, Praha 7 (kousek nad Veletržním palácem), přístupná velmi zajímavá Petra Písaříka: Kód Navajo. Otevřeno Út – Pá 12 – 18, sobota po tel. domluvě.

Jarní výstava v Galerii Petr Novotný patří obrazům a sochám pražského malíře a sochaře Petra Písaříka. Je to po dvanáctileté pauze jeho třetí samostatná výstava v této galerii, první se konala v roce 2007.

Tvorba Petra Písaříka představuje obrazy a plastiky. Obě tyto polohy jsou zastoupeny i na této výstavě, opět v originální autorské instalaci. Jeho malířská tvorba stále překmitává mezi znakovostí zobrazivého projevu a abstraktní polohou. Jeho obrazy, vycházející dříve ze světa módy a designových značek, v nedávné minulosti ztrácely maličko na lesku a jasná barevnost působila v některých cyklech poněkud tlumeněji. V nových cyklech se výrazná zářivá barevnost vrací opět v plné síle. Také v jeho objektech je stále více cítit napětí mezi elegancí současného designu a syrovostí používaných materiálů a přetvářených nalezených objektů. Celek pak působí současně jemně i brutálně, destruktivně i elegantně, často až s jakýmsi dekadentním přídechem.

Petr Písařík (*1968, Jindřichův Hradec) v letech 1987–1994 studoval na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliérech Stanislava Kolíbala, Milana Knížáka a Jiřího Veselého. Začátkem 90. let působil společně s Dopitovou, Humhalem, Lysáčkem, Nesázalem a Zubkem ve skupině Pondělí, která byla výrazným a důležitým fenoménem tehdejším výtvarné scény u nás. I po rozpadu této skupiny zůstal Petr Písařík výraznou postavou naší umělecké scény, což potvrzuje jak setrvalou kvalitou svých prací, tak i důležitými výstavami, jako byla ta v roce 2018 v Galerii Rudolfinum. Žije a pracuje v Praze.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Petr Písařík – Kód Navajo