Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Petr Králík: Kameny. Stromy. Mraky.

Do 17. 4. 2024 je v Tibet Open House v Galerii Školská 28, Praha 1 (vzadu ve dvoře), přístupná velmi zajímavá a krásná výstava fotografií Petra Králíka: Kameny. Stromy. Mraky.

Otevřeno je Po – Pá 10:00 – 17:00

Úvodní text autora k výstavě:

Když mě přibližně před rokem Chungpo Tsering požádal o vytvoření výstavy fotografií pro Tibet Open House,
hned mě napadla otázka, co by mělo být tématem obsahu té výstavy.
Když Chungpo lakonicky odpověděl: s t r o m y , zacítil jsem za tím pachuť environmentálního apelu, ale on vzápětí začal koulet očima, že to může být cokoli, cokoli si dokážu představit „za stromy“.
Mě se tím okamžitě rozšířily obzory možností, ale zároveň to celé začalo být tím pádem těžší, a tak jsem si řekl, že se přece jenom budu pro začátek držet těch stromů.
Na jednu stranu stromy fotím furt snad od chvíle, kdy jsem vzal foťák do ruky, na druhou stranu mě ale zatrnulo, protože mě bylo jasné, že nedokážu nešťourat hloubš do mého archivu.
 
A teď po roce, kdy Chungpo už mezitím odešel z tohoto našeho světa, je připravena výstava. která se rozhodně nedrží jen zobrazování stromů.
Nabalily se na to cestou kameny, mraky a kdoví co ještě. A její časový rozptyl je z období třiceti pěti let, v některých případech i více.
Najdou se zde scany fotografií z konce 80.let, ale taky fotky, které vznikly ani ne před měsícem.
Všechny fotografie jsou vytištěny na archivní papír Hahnemuhle Fine Art Etching 310g.
Kurátora měl dělat právě Chungpo, ale ten už to nestihl a nechal tu jen instrukce, kterých jsem se samozřejmě nedokázal držet a podle toho může výsledek i vypadat. Tak prosím o shovívavost, když se někomu bude instalace zdát nesoudržná, nevyrovnaná, nebo výběr fotografií zmatený a chaotický.
Nakonec kdo přijde, uvidí sám.
PK


Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Petr Králík: Kameny. Stromy. Mraky.