Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Petr Kožíšek, Martina Ponertová: Dialog

22. 1.-18. 2. / Galerie Prokopka / Malba

Do 18.2.2018 bude v Galerii Prokopka, Prokopova 9, Praha 3, přístupná zajímavá výstava obrazů Petr Kožíšek, Martina Ponertová: Dialog.

Petr Kožíšek /narozen 1972/ je absolvent pražské Akademie výtvarných umění a má za sebou řadu samostatných i skupinových výstav, vystavoval například v Rudolfinu, ve Veletržním paláci, v Mánesu, v Galerii DOX, vystavoval v Bruselu a v Berlíně. Jeho malířská tvorba zahrnuje figury, zátiší, portréty, a přírodní náměty jako jsou zvířata a rostliny. Martina Ponertová / narozena 1976/ je absolventkou Kožíškova malířského kurzu a rok a půl je jeho studentkou. První rok se věnovala převážně akvarelům malého formátu. Poslední půl roku se zaměřuje hlavně na tvorbu společných pláten a při samostatné práci na portréty a malbu přírody na větší formáty. Účastnila se skupinové výstavy Kožíškových studentů a výstava Dialog je její první samostatnou výstavou.

Petr Kožíšek a Martina Ponertová připravili výstavu DIALOG po půl roce společného malování. Všechna vystavená plátna mají tedy dva autory. Malby vznikají tak, že jeden z autorů obraz začne, druhý ho pak dokončuje a poté se zas první k práci na obraze vrací, mezitím probíhá krátký dialog o dalším postupu. Obrazy vznikají ve vzájemné shodě o tom, jak má konečný výsledek vypadat. To je podmíněno tím, že si oba autoři osvojili stejný výrazový rejstřík a ke svému sebevyjádření používají stejnou malířskou řeč, mají vrozenou podobnou kreativitu a uctívají podobný vnitřní estetický systém. Tvorba se odehrává většinou bez přípravy a zrcadlí bezprostřední pocit. Obrazů, kterých mají společně namalovaných, je přes třicet. Dají se rozdělit do tří tématických okruhů: zvířata, houby a portréty. V okruhu zvířat to jsou především motýli, jako zástupci křehkých, krásných a zranitelných tvorů. Houby jsou zase fascinující svojí vizualitou i svojí rolí v dávných mytologiích. Portréty jsou zaměřeny na ženské hrdinky, které mají v převážně mužském světě nevšední osud: zpěvačky Amy Winehouse a Zuzana Navarová, Božena Němcová, Mata Hari, Věra Čáslavská a Milada Horáková. Spolupráce dvou malířských osobností Kožíška a Ponertové je mimořádně produktivní. Chtějí proto připravovat další výstavy. Nejbližší společnou akcí je výstava plánovaná na listopad v galerii Michals Collection v Husově ulici na Praze 1. V případě zájmu o vystavené obrazy, kontaktujte autory ( 776 228 981 ) nebo kurátorku výstavy.

Více: www.petrkozisek.cz

http://ponertova.tode.cz, https://martinaponertova.cz

Kurátorka: Markéta Vlčková

Výstavní plán galerie Prokopka směřuje k mladé a střední generaci výtvarníků, má obsáhnout všechny výtvarné obory od malby až po nová média.

Kontakt: www.galerieprokopka.czFotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR
×

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Petr Kožíšek, Martina Ponertová: Dialog