Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Petr Jirkovský, Libor Sošťák – Za hranicí

3. 5.-26. 5. / Viniční altán / Malba

Do 26.5.2017 bude ve Viničním altánu Gröbovka, Havlíčkovy sady 1369, Praha 2 – Vinohrady, přístupná výstava obrazů Petr Jirkovský, Libor Sošťák – Za hranicí.

Ak. arch. Libor Sošťák

* 27. 2. 1959 ve Vsetíně

Autor je architekt, rád ovšem také vstupuje s barvami na paletě a štětcem v ruce do imaginárního, svobodného prostoru malířství, aby ztvárnil inspirační podněty a impulsy ze svého podvědomí. Vystavoval obrazy a kresby s tematikou krajiny a města, civilizační témata, ale také výtvarné záznamy z cest za uměním a architekturou. V současnosti jeho malba směřuje k abstraktní expresi, vytváří také závěsné objekty z nalezených předmětů .

Studia

1974 – 78 SUPŠ Brno
1978 – 82 Fakulta architektury VUT Brno
1982 – 86 AVU Praha , katedra architektury
1986 stipendium na UPA 6, Paříž – Nanterre

Volná tvorba

Samostatné výstavy

1988 Valašské Meziříčí, Ratiboř, Jablůnka (spolu s F.Segradem)
1988 Pařížský skicák – Malá galerie ve Vsetíně
2009 Ohlédnutí – Galerie Stará radnice Vsetín
2014 Svobodný prostor ( hosté výstavy Petr Jirkovský a Stanislav Vaněk ) – Galerie Stará radnice Vsetín
2015 Obrazy a objekty (spolu s F .Segradem) – IC Zvonice Velké Karlovice

Kolektivní výstavy

1987 Vsetín, Opava
1990 Vsetín
1991,1992 Novellara, Itálie
2005 Z ateliérů Zlínského kraje, DK Uherský Brod,
2005,2007 Valašské mámení, Rajnochovice

Petr Jirkovský

* 1.2. 1956 v Ústí nad Labem. 1975-1980 ČVUT Fakulta stavební v Praze

Umění ho provází od dětství. Od osmdesátých let začíná malovat abstraktně. Pro potěšení. Sleduje výstavy, zabývá se analýzami moderního malířství, diskutuje se svým tchánem, malířem Stanislavem Vaňkem a „hledá sebe sama“… Poté cestuje po Evropě a na svých cestách navštěvuje výstavy současného moderního umění. V roce 2010 absolvuje cestu do Izraele, kde hledá zdroje evropské i světové kultury. V roce 2011 uskutečňuje cestu do New Yorku, prochází známé i méně známé výstavní prostory. Další objevné cesty v roce 2013 nasměřuje znovu do New Yorku, kde je pro něj velkým zážitkem retrospektivní výstava Willema de Kooning, v MOMA. Willema de Kooning obdivuje pro jeho abstraktní expresionismus. Na své cestě dále pokračuje do Kalifornie a Austrálie za dalšími výtvarnými díly, architekturou a urbanismem. Od roku 2013 se začíná malířství věnovat ještě intenzivněji. V jeho dílech se objevují nejen osobní vzpomínky a prožitky, ale i hledání odpovědí na základní filosofické otázky. Považuje za vzrušující přispívat k poznání a pochopení smyslu našeho bytí a ve společenské rovině pak aktivně přispívat svou tvorbou k rozvoji občanské společnosti. Současná výstava ve Viničním altánu zahrnuje tvorbu z let 2013-2017.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Petr Jirkovský, Libor Sošťák – Za hranicí