Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Petr Holeček a Přemysl Ponáhlý: Sousedi

Do 30. 8. 2023 je v Galerii „Toyen“ v podzemí Informačního centra MČ Praha 3, Milešovská 1, Praha 3 (přímo na Náměstí Jiřího z Poděbrad), přístupná velmi zajímavá výstava Petr Holeček a Přemysl Ponáhlý: Sousedi. Otevřeno Po – Pá 8:00 – 18:00, So 8:00 – 14:00.

Petr Holeček se narodil 1976 v Benešově u Prahy. V roce 2001 absolvoval Pedagogickou fakultu na Jihočeské Univerzitě v Českých Budějovicích obor výtvarná výchova. V roce 2002 odjíždí do Irska, kde o rok později absolvuje kurz kresby na National Gallery of Ireland. V roce 2004 se setkává s místním sochařem Patrick OŔeilly a na několik let se stává uměleckým asistentem v jeho ateliéru.
Pravidelně se účastní významných sochařských výstav v Irsku, dále se prezentoval na výstavách v Evropě. Zejména v Polsku a České republice. Tam je jeho výstavní činnost spjata převážně s galerií Moderna v Praze.
V roce 2006 získává Zlatou medaili na Bienále pro výtvarníka do 35 let v Benešovském Muzeu umění a designu a v roce 2010 Mill Cove Award at The 25th Sculpture in Context Exhibition v Irsku.
V roce 2022 získává hlavní cenu Goodbody price at Sculpture in Context Exhibition v Irsku.
Díla ve veřejném prostoru. Qwuak 4m dlouhá žába ve skoku v Botanické zahradě v Praze. Od roku 2019 je v Rakovníku umístěna socha Cesta. Alegorie na Sisyfův úděl.

Text Doc.PhDr. Jiřího Šetlíka,Csc.:

Základy k sochařské tvorbě získal Petr Holeček na Pedagogické fakultě Jihočeské Univerzity v Českých Budějovicích.
Zdá se, že pro jeho samostatnou tvorbu měl zásadní vliv pobyt v Irsku, kde setrval delší dobu. Jednak jej ovlivnilo tamní výtvarné umění, a ještě více , zřejmě atmosféra tamního života. Příklon k figurálnímu sochařství odpovídá autorově vidění světa. Odvážně se pokouší využívat materiál i technologické zpracování svých osobitých představ. Nejbližší orientací pro jeho tvorbu je expresivní vyjadřování, jemuž vyhovuje volba námětů symbolického charakteru. Působí však více hravým pojetím výrazu, než promýšlením prezentace myšlenek.
Sochař se zcela záměrně vyhýbá vážným tématům, i když i ta se v tvorbě objevují. Tato volba mu umožňuje vtipně komentovat životní situace, které provázejí současné lidské osudy.

Doc.PhDr. Jiří Šetlík,Csc.

……

Přemysl Ponáhlý pracuje jako ilustrátor, art director a reklamní režisér v kreativním duu Wolfberg. Jeho tvorba je nezaměnitelná díky specifickému stylu plnému nadsázky v kresbě, animaci i v hraném videu.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Petr Holeček a Přemysl Ponáhlý: Sousedi