Martin Fryč
back
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy
ilustrace výstavy

Vernisáž Petr Brukner: Fotografie a Jan Hraběta: dřevo

Do 5. 5. 2024 je v Clubu 3. břeh, který nově funguje i jako Galerie Fotorenesance, Nitranská 13, Praha 3, přístupná krásná výstava fotografií známého fotografa a herce Petra Bruknera, doplněná o dřevěné objekty Jana Hraběty. Otevřeno úterý až pátek 14 až 18 h.

Petr Brukner je především známý jako herec Divadla Járy Cimrmana. Petr Brukner je však všestranný. Jedním z jeho koníčků je fotografování, kterému se věnuje od dětství. 

Petr Brukner se narodil za války roku 1943 v Písku. Původním povoláním je projektant. Kdysi byl redaktorem pohlednic ve vydavatelství Pressfoto, ale i lodníkem na stále zakotvené lodi podniku Čsl. plavba labsko-oderská.

V Divadle Járy Cimrmana působí již od jeho založeni (1967). Nejprve jako oponář a kulisák, poté si jako neherec zahrál pár malých rolí a nakonec jako herec již rolí hlavních. Stejně jako jeho kolega Miloň Čepelka i on je v DJC častým představitelem ženských postav – Andulka Šafářová ve Švestce, Vlastička v Záskoku a nelze zapomenout na krásnou Zlatovlásku v pohádce Dlouhý, Široký a Krátkozraký.

Ve filmu nebo v televizi nikdy nehrál hlavní role, ale vždy byla jeho postava nepřehlédnutelná. Ať už to byly filmy jako např. Kulový blesk, Vesničko má středisková nebo čepičář Jirsák ze seriálu Bylo nás pět. Se Zdeňkem Svěrákem vytvořil několik televizních skečů, kde si zahrál postavu Leopolda Brašnáře.

Stejně jako Jaroslav Weigel či Jan Hraběta z DJC, i on má svého koníčka a tím je portrétování jeho oblíbených osobností. Mezi ztvárněné patří třeba Josef Abrhám, Oldřich Kaiser nebo Jiří Menzel. Z pořízených fotografií už uspořádal pár výstav.

Jan Hraběta (nar. 1940) – český herec a člen Divadla Járy Cimrmana. Vyučil se elektromechanikem, pracoval i jako řidič z povolání, ovšem už od dětství měl rád herectví. Ještě než nastoupil v roce 1978 do Divadla Járy Cimrmana, pracoval jako osvětlovač v Divadle Na zábradlí. V DJC se velice brzy vypracoval z osvětlovače na herce velkých rolí. Jeho první rolí byla postava Krále ze hry Dlouhý, Široký a Krátkozraký.

Jan Hraběta debutoval rolí vrchního číšníka ve filmu Vrchní, prchni! (1980). Na svém kontě má řadu (většinou epizodních) televizních i filmových rolí. Větší herecký prostor mu poskytl například seriál Horákovi, kde ztvárnil bratra hlavní postavy, Standu. Na konci 80. let si zahrál ve filmu Nejistá sezóna, který zachycoval skutečné problémy a těžkosti Divadla Járy Cimrmana (ve filmu pojmenovaném Divadlo starých forem). V tomto filmu vystupovali především členové DJC a jen s nepatrně změněnými jmény hráli sami sebe – Jan Hraběta se zde jmenoval Jan Rdousil. Příležitostně působil i jako asistent režie ve filmech Jiřího Menzela nebo Ladislava Smoljaka.

Jan Hraběta je řezbář, a jaký, to uvidíte na výstavě.Fotografie z výstavy

Licence Creative Commons
Toto dílo podléhá licenci Creative Commons Uveďte původ 4.0 Mezinárodní Licence. Stránky jsou archivovány Národní knihovnou ČR

REPUBLISHING TERMS

You may republish this article online or in print under our Creative Commons license. You may not edit or shorten the text, you must attribute the article to Martin Fryč and you must include the author’s name in your republication.

If you have any questions, please email martfryc@gmail.com

License

Creative Commons License AttributionCreative Commons Attribution
Vernisáž Petr Brukner: Fotografie a Jan Hraběta: dřevo